Investigation of effect of borax particles on bonding and strength of adhesively bonded composites
Boraks parçacıkların kompozit yapıştırma bağlantı ve dayanımına etkisinin incelenmesi
- Tez No: 477774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, epoksi reçine içerisine ağırlıkça farklı oranlarda katılan mikro ölçekteki Boraks parçacıkların tek ve çift tesirli bindirme bağlantıların dayanımı araştırılmıştır. Çekme ve üç noktalı eğme testleri gerçekleştirilmiştir. Boraks dolgu maddesi, farklı kütle oranlarına (5, 10, 15, 20, 25 ağırlık) sahip olan epoksi içinde katkı maddesi olarak kullanılmıştır. Test numunelerinde kullanılan kompozit plakalar düz dokuma S-cam elyaf ve epoksi kullanılarak üretilmiştir. Tek tesirli bindirme bağlantılara çekme testi ve üç nokta eğme testleri uygulanmıştır. Çekme testinin sonucuna göre, saf epoksi yapıştırıcıya göre maksimum kayma mukavemeti ağırlıkça %15 boraks katılması ile %28.84 artış göstermiştir. Üç nokta eğme testinin sonucuna göre, ağırlıkça %15 boraks katkısı maksimum mukavemeti saf epoksiye göre %13,86 oranında arttırmıştır. Boraksın epoksi içerisindeki oranın %15'den fazla olması kayma mukavemetini azaltmıştır. Çift tesirli bindirme bağlantılarına sadece çekme testi uygulanmıştır. Çekme testinin sonucuna göre azami mukavemet, boraksın ağırlık oranında % 25 artmasıyla % 43 oranında maksimum mukavemette artışlar elde edilmiştir. Bu sonuçlarla, tek ve çift kat eklemler için kayma mukavemetini arttırmak için epoksi içinde katkı malzemesi olarak kullanılabilen boraksın en iyi oranının sırasıyla% 15 -% 25, buna ek olarak maliyeti düşürücü olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of microscale particles borax filler dispersion in the epoxy adhesive on tensile test, three point bending test of adhesively bonded single-lap and double-lap joints were experimentally investigated. Borax filler was used as additive material within the epoxy, having different mass ratios (5, 10, 15, 20, 25% wt.). Test samples were produced by plain woven S-glass fiber. Tensile test and three point bending tests were applied for single lap joint. According to the result of tensile test the maximum shear strength increased by 28.84% compared with pure epoxy at weight rate of borax 15%, and beyond that ratio it tends to decrease. According to the result of three point bending test the maximum strength increased by 13.86% compared with pure epoxy at weight rate of borax 15% , and beyond that ratio it tends to decrease. Only tensile test was applied to the double-lap joints. According to the result of tensile test the maximum strength increased by 43% compared with pure epoxy at weight rate of borax 25%. By these results it can be said that the best ratio of borax that can be used as additive material within the epoxy to improve the shear strength for single and double-lap joints are 15% - 25% respectively, in addition, reducing the cost of materials used.