An investigation of renewable energy potential of municipal biodegradable solid waste plants in frame of thermodynamic, thermoeconomic analysis and optimization and developing sustainable models using zero waste approach
Biyobozunur katı atık tesislerinin termodinamik, termoekonomik analiz ve optimizasyonları çerçevesinde yenilenebilir enerji potansiyellerinin araştırılması ve sıfır atık yaklaşımıyla sürdürülebilir modellerin geliştirilmesi
- Tez No: 477775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezde, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Katı Atıktan Enerji Üretim Tesisi (GMSWPP), gerçek işletme verileri kullanılarak, ASPEN Plus engineering programında termodinamik ve termoekonomik analizler açısından değerlendirilmiş ve modellenmiştir. Bu tez, bu alandaki diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında kapsamlı bir çalışmayı içermektedir. Mevcut bir katı atıktan elektrik üretim tesisinin gerçek işletme verilerini kullanarak yenilenebilir ve sürdürülebilir atık ısı geri kazanım modellerinin tasarlanması ve geliştirilmesi tezin özgün yanı olarak gösterilebilir. Gaz türbini (Model 1), organik Rankine (Model 2), Kalina (Model 3), gaz türbini-organik Rankine (Model 4) ve gaz türbini-Kalina (Model 5) çevrim modellerinin termodinamik ve termoekonomik analizleri EES yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, tezin orijinal bir başka yönü de, tüm modeller için MATLAB ortamında hakim olmayan sınıflandırma genetik algoritma (NSGA-II) yöntemine dayalı olarak yürütülen optimizasyon çalışmasını içermesidir. Bu nedenle, tezin bir sonucu olarak, daha ileriki gelişmeler için, modellerin atıktan enerji kapsamında, tüm enerji santrallerine adapte edilebileceği sonucuna varılmıştır. Bu da, tezin bir başka özgün yanı olarak ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gaziantep Municipal Solid Waste Power Plant (GMSWPP) is assessed and modeled in ASPEN Plus engineering software in terms of thermodynamic and thermoeconomic analyses considering the actual operating data. This thesis comprises of an extensive study when compared to other studies in this field. The novelty of the thesis can be one of the first studies, in which renewable and sustainable waste heat recovery models are designed and developed utilizing the actual operating data of an existing solid waste power plant. The models which are gas turbine (Model 1), organic Rankine (Model 2), Kalina (Model 3), gas turbine-organic Rankine (Model 4) and gas turbine-Kalina cycles (Model 5) are analyzed thermodynamically and thermoeconomically by using EES software. Moreover, originality of the thesis is also a fact that it contains an optimization study for all models, which is conducted based on the non-dominated sorting genetic algorithms (NSGA-II) method in MATLAB environment. Therefore, as a result of the thesis, it is conducted that the models can be adapted to all power plants from the point of a waste-to-energy approach for further developments. This can be expressed as another original aspect of the thesis.