Heat transfer performance of porous copper foam
Gözenekli bakır köpüğün ısı transfer performansı
- Tez No: 477776
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, gözenekli bakır köpüklerin ısı transfer karekteristiğinin sıcaklık, TH geometri, gözeneklilik, ε kalınlık, t mikro yapı ve zaman, Ɵ açısından incelemektir. Gözenekli bakır köpük numunelerinin x-y-z ekseni boyunca termal görüntüleme kamerası kullanılarak lokal sıcaklıkların ölçümleri yoluyla modelleme yaklaşımına dayanan deneysel bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma, çeşitli plaka tipi bakır köpük örneklerini, 40 PPI ve gözeneklilik,% 95 ε özelliklerine sahip; 150 mm, (U) 30 mm, (G) boyutlarında ve 3 mm, 4 mm ve 5 mm kalınlıklarda ve bakır folyo örnekleri 150 mm, (U) 30 mm (G) boyutunda ve 0.4 mm kalınlığında bir referans öğe olarak, 50 °C ≤ TH ≤ 100 °C aralığında farklı ısıtma yüzey sıcaklıklarında incelenmiştir. Köpüklerin mikroyapıları bir taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Termal görüntü analizleri ve termal iletkenlik, k ısı kapasitesi, C ve termal difüzivitenin, α zamana bağımlı lokal değişimi hesaplanmıştır. Deney sonuçları gözenekli bakır köpük ve bakır folyo numunelerinin TH, t ve Ɵ' ye bağlı olarak, k, C ve α değerlerinin 140 W/m.K ≤ k ≤ 651 W/m.K ve 32 W/m.K ≤ k ≤ 98 W/m.K, 250 J/K ≤ C ≤ 1270 J/K ve 3 mm2/s ≤ α ≤ 42 mm2/s ve 0.1 mm2/s ≤ α ≤ 0.8 mm2/s aralıklarında değiştiğini göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Bakır Köpük, Gözeneklilik, Isı İletimi, SEM, Termal Analiz
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to investigate the heat transfer characteristics of porous copper foams described as a function of temperature, TH geometry, porosity, ɛ thickness, t micro-structure and time, Ɵ. An experimental investigation which is based upon a modeling approach through the measurements of local temperatures by using thermal imaging camera along the x-y-z axis of the porous copper foam samples is conducted. This study characterizes a variety of plate type copper foam samples with 40 PPI and porosity, ɛ of 95 % ; samples with a size of 150 mm, (L) 30 mm, (W) and thicknesses of 3 mm, 4 mm and 5 mm and copper foil samples as a reference items with a size of 150 mm, (L) 30 mm, (W) and 0.4 mm thickness are studied at different heating surface temperatures, TH in the range of 50 ˚C ≤ TH ≤ 100 ˚C. The microstructures of the foams are characterized with a scanning electron microscopy (SEM). Thermal image analyses and time dependent local changing of the thermal conductivity, k heat capacity, C and thermal diffusivity, α are calculated. The experimental results showed that, k, C and α values of the porous copper foam and copper foil samples change between 140 W/m.K ≤ k ≤ 651 W/m.K and 32 W/m.K ≤ k ≤ 98 W/m.K, 250 J/K ≤ C ≤ 1270 J/K and 3 mm2/s ≤ α ≤ 42 mm2/s and 0.1 mm2/s ≤ α ≤ 0.8 mm2/s depending on the TH, t and Ɵ. Keywords : Copper Foam, Porosity, Thermal Conductivity, SEM, Thermal Analysis