Ankara İlinde farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerin yetişkin kadınlarında obesite (şişmanlık) prevalansı ve etkileyen etmenler
The Prevalance of obesity of the adult women in Ankara from various socio-economical levels and the factors affecting
  1. Tez No: 47783
  2. Yazar: GÜNSELİ BİNGÖL (ÖZER)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA HASİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, Ankara ili merkezinde farklı sosyo ekonomik düzeydeki semtlerde yaşayan 21 yaş ve üzeri kadınlarda şişmanlık prevalansı ve şişmanlığı etkileyen faktörleri incelemek amacı ile toplam 266 yetişkin kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonucunda, düşük sosyo ekonomik düzeydeki deneklerin %20.0' sinin obes olmadıkı, %80.0'inin hafif obes ve obes olduğu; orta sosyo ekonomik düzeydeki deneklerin %41.89'unun obes olmadığı, %58.11'inin hafif obes ve obes olduğu; yüksek sosyo ekonomik düzeydeki deneklerin ise %53.85'inin obes olmadığı, %46.15'inin hafif obes ve obes olduğu belirlenmiştir. Obes olmayan deneklerin %67.89'u, hafif obes ve obes deneklerin %82.17'si evlidir. Obes olmayanların %4 0.37 'sinin yüksekokul, hafif obes ve obeslerin %42.04'ünün ilkokul mezunu olduğu bulunmuştur. Hafif obes ve obes deneklerin %87.90'ı ev hanımıdır. Düşük, orta ve yüksek sosyo ekonomik düzeyde obes olmayanların sırayla %66.67, %38.71, %44.44 oranlarında 21-26 yaşları arasında, hafif obes ve11 % 38.71, % 44.44 oranlarında 21-26 yaşları arasında, hafif obes ve obeslerin ise % 40.00 % 30.23, % 75.93'ünün 41 yaş ve yukarısında oldukları belirlenmiştir. Deneklerin ailelerindeki ortalama birey sayısı hafif obes ve obeslerde (% 52.48) 4-5, obes olmayanlarda (% 51.90) 1-3, ortalama boy uzunluğu hafif obes ve obeslerde 157.09 + 5.27, obes olmayanlarda 160.45 + 5.88, vücut ağırlığı hafif obes ve obeslerde 73.58 + 11.27 obes olmayanlarda 56.10 + 5.94'dür. Hafif obes ve obes deneklerin % 34.39 'unun doğumlarından dolayı şişmanladığı, düşük, orta ve yüksek sosyo ekonomik düzeyde sırasıyla % 31.67, % 34.89, % 40. 74 'ünün annelerinin şişman olduğu belirlenmiştir. Hafif obes ve obes deneklerin % 35.03 'ünün doğum kontrol yöntemi uyguladığı ve doğum kontrol yöntemi olarak (% 56.36) RÎA kullanıldığı saptanmıştır. Obes olmayanların % 21. 10 'unun 2, hafif obes ve obeslerin % 16.56 'sının 3 gebelik geçirdiği saptanmıştır. Hafif obes ve obeslerin % 23.56 'sının konstipasyon, % 12. 10 'unun sindirim sistemi hastalığı olduğu, % 69.43 'ünün aktif olarak hareket yapmadığı, % 17. 83 'ünün yürüyüş, % 11.47 'sinin jimnastik yaptığı belirlenmiştir. Düşük, orta ve yüksek sosyo ekonomik düzeydeki hafif obes ve obes deneklerin sırasıyla % 28.33, % 23.26, % 38. 89 'unun besin tüketim davranışının hızlı olduğu, öğünler arasında en fazla tüketilen içeceğin çay, yiyeceğin meyve olduğu belirlenmiştir. Hem obes olmayanlarda hemde hafif obes ve obeslerde bitkisel sıvı yag tüketiminin fazla olduğu, hafif obes ve obeslerin % 59.24 'ünün et yemeklerini haşlama+ızgara, % 78. 34 'ünün çorbaları suya salma, % 88.54 'ünün tatlı ve börekleri fırm+ızgarada, % 66.88 'inin pilav makarnayı haşlama+kavurma, % 95.54 'ünün kurubaklagilleri, % 60. 51 'inin sebzeleri çiğden koyarak pişirdikleri belirlenmiştir. Deneklerin çoğu süt grubunu, meyveleri, sebzeleri, şeker, tatlı ve hamurişlerini severek tüketmektedirler.
Özet (Çeviri)
This research is conducted among 266 adult females aged 21 and over to observe the prevalence of obesity in women in different socio-economical levels living in the urban center of Ankara and to review the different factors effecting obesity. Consequently, it is found that the 20.00% of the subjects having low socio-economical level are not obese, 80.00% are found either fully or mildly obese, among medium socio- economical level group, 41.85% are not obese and 58.11% are either fully or mildly obese among hight socio-economical level 53.85% are not obese and 46.15% are either fully or mildly obese. 67.89% of the non obese subjects are married, whereas 82.17% of the obese and mildly obese subjects are married. Among non obese subjects, 40.37% are found to be university graduate, whereas 42.04% of the obese and mildly obese subjects are primary school graduates. 87.90% of the obese and mildly obese subjects are housewives. The non obese subjects are found to be distributed within 21-26 age group among low, medium and hight socio-economical level groups atIV percentages of 66.67%, 38.71% and 44.44% respectively, whereas the _ 40.00%, 30.23% and 75.93% of the obese and mildly obese subjects are found to be distributed within 41 and above age group. The average size of the family among the obese and mildly obese subjects are (52.48%) had 4-5 individuals, whereas among non obese subjects, (51. 90% ) had between 1-3 individuals, the average heigh among the obese and mildly obese subjects 157.09 +5.27 cm, among non obese subjects this value is 160.45 + 5.88 cm, the average weight among obese and mildly obese subjects is 73.58 ± 11.27 kg. Whereas the average weight of the non obese subjects is found to be 56.10 + 55.94 kg. 34.39% of the obese and mildly obese subjects are found to have become obese after giving birth. The 31.67%, 34.89% and 40.74% of the obese and mildly obese subjects in low, medium and hight socio-economical level group are found to have obese mothers. Among obese and mildly obese subjects 35.03% are found to use birth control technique and their mostly commonly used birth control technique is found to be IUD ( intra-uterus device) (56.36%). 21.10% of the non obese subjects had 2 pregnancies and 16.56% of the obese and mildly obese subjects had 3 pregnancies. 23.56% of the obese and mildly obese subjects had considerable constipation, 12.10% had proplems with digestive system, 69.43% do not involve in active movement, 17.83% made walking and 11.47% made gymnastics. Among low, ' medium and high socio-economical level groups 28.33%, 23.26% and 39.89% of the obese and mildly obese subjects respectively had relatively fast food consumption behaviours. The most commonly consumed drink between meals is tea and food is fruits. Both among non obese and among obese and mildly obese subjects the consumption of liguid vegetable oil consumption is found considerably high. 59.24% of the obese and mildly obese subjects are habituated to eat the meat in boiled+grill, 66.88% eat rice and macaroni as boiled+roasted, 78.34% eat soup as food boiled in water, 88.54% eat deserts and pies in bakery+grilled, 95.54% boil the legumes and 60.51% boil the vegetables during cooking them. Most of the subject like and prefer digesting the milk group of foods, fruits, vegetables, sugar, deserts and cookies.