Roles of human urotensin-ii, creatine kinase-mb, and uric acid serum levels in hypertrophic cardiomyopathy patients
Hipertrofik kardiyomiyopatı hastalarinda insani ürotensın-II, kreatin kinaz-mb ve ürik asit serum düzeylerinin rolleri
- Tez No: 477835
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Hipertrofik kardiyomiyopati (HKM), sol ventrikül hipertrofisinin karakteristik özelliği olan bir genetik hastaliktir. İnsan Ürotensin-II (hUT-II), bir kardiyovasküler otoakoid/hormon olarak görülen ve kardiyak inotropik ve hipertrofik özelliklerde rolleri bulunmaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amaci, HKM'li hastalarda potansiyel yeni bir biyomarker olarak serum hUT-II düzeylerinin klinik önemini aydinlatmak ve ayni zamanda HKM'de keratin kinaz-MB (CK-MB) ve Ürik asit (UA) düzeylerini değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntemler: Bu çalişmada 40 HKM hastasi (% 60 erkek ve % 40 kadin) alindi ve 30 sağlikli kontrol olgusu (%47 erkek ve %53 kadin) ile karşilaştirilmiştir. Tüm hastalardan, kapsamli klinik, laboratuvar ve ekokardiyografik veriler alinmiştir. Alınan kan örnekleri serum hUT-II düzeyleri için ticari ELISA Kiti aracilığiyla ve serum CK-MB ve SUA düzeyleri fotometrik enzimatik bir yöntemle ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: Hypertrophic cardiomyopathy (HCM) is a genetic condition with the hallmark feature of left ventricular hypertrophy. Human UT-II is regarded as a cardiovascular autacoid/hormone, and its roles in cardiac inotropic and hypertrophic properties. Objective: Aims of this study were to elucidate the clinical significance of serum hUT-II levels as a potential new biomarker in patients with HCM and also to evaluate Serum levels CK-MB and UA in HCM. Patients and Methods: This study included 40 HCM patients (60% males and 40% females) and were compared to 30 healthy control subjects (47% males and 53% females. All patients underwent extensive clinical, laboratory, and echocardiographic. Blood samples were taken to test for serum hUT-II levels by commercial ELISA Kit and Serum CK-MB, UA levels were measured by a photometric enzymatic method.