Antepfıstığında fusarium spp. mücadelesinde bazı fungusitlerin in vitro etkinlikleri üzerine araştırmalar
Researchs in vitro effect of fungicides on fusarium spp. in pistachio
- Tez No: 477851
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yeni tesis edilen Antepfıstığı alanları ve fidanlıklarda görülen solgunluk ve kurumalara neden olan etmenlerden Fusarium oxysporum ile Fusarium solani izolatlarına karşı seçilen yedi adet fungusitin in vitro etkinlik düzeyleri çalışılmıştır. Prothioconazole + Spiroxamine etkili madde içeren bitki koruma ürünü, miseliyal gelişim denemelerinde F. oxysporum izolatlarında 20 ppm'den itibaren, F. solani (K.2.5.1)'de ise 100 ppm'den itibaren artan tüm dozlarda %100 etkili bulunmuştur. Fosforoz asidi içeren fungisit, tavsiye dozunun 2,5 katında her iki tür üzerinde %18,3 - %33,3 oranlarında etkili bulunmuştur. Metalaxyl-M + Mancozeb etkili maddeli bitki koruma ürünü, F. solani izolatında 100 ppm dozunda gelişmeyi %100 düzeyinde engellerken, F. oxysporum'un Fidan.1 nolu izolatında, 500 ppm dozunda gelişmeyi %100 engellemiş ve F. oxysporum'un 63.111 nolu izolatında ise tavsiye dozunda (250 ppm) gelişmeyi %43,65 oranında engellediği belirlenmiştir. Promocarb + Cymoxonail etkin maddeli fungusit, F. oxysporum izolatları üzerinde miseliyal gelişim denemelerinde herhangi bir etki göstermezken. F. solani izolatında en yüksek dozda (350 ppm) %55,04 oranında etkili olduğu saptanmıştır. Konidiyal çimlenme üzerinde Prothioconazole + Spiroxamine ve Captan etkin madde içeren fungusitler denemeye alınan tüm izolatlarda en düşük dozlarda bile %100 inhibisyon sağlamıştır. Miseliyal gelişim ve konidi çimlenmesinde en etkili kimyasal olarak belirlenen Prothioconazole + Spiroxamine'nin EC50 değerleri sırasıyla 63.111 nolu izolatta 3,67 ml, Fidan.1 nolu izolatta 3,72 ml ve K.2.5.1 nolu izolatta 56,83 ml olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn vitro efficacy of 7 fungicides against Fusarium oxyporum and Fusarıum solani isolates, causing wilt on new planted pistachio orchards were studied. Mycelial growth of F. oxysporum isolates was inhibited starting at 20 ppm dose while the inhibiton started at 100 ppm dose in F. solani. Even in 2,5 fold more than commercial advised dose, phosphoric acid inhibited mycelial growth with 18,3 % - 33,3% range in both of the species. While inhibition of Metalaxyl-M + Mancozeb was defined at 100 ppm dose in F. solani, it was at 500 ppm dose with Fidan.1 isolate (F. oxysporum). On the other hand, mycelial growth of 63.111 isolate (F. oxysporum) was inhibited with 43,65% only by advised dose (250 ppm). Promocarb + Cymoxanil was effective on both of the F. oxysporum isolates, however, efficacy was 55,04% in overdose (350 ppm). Spore germination was inhibited by Prothiconazole + Spiroxamine and Captan in even lowest doses on all the isolates studied. The EC50 values of Prothioconazole + Spiroxamine which was the most effecive on both mycelial growth and spore germination in this study, were 3,67 ml on 63.111, 3,72 ml on Fidan.1 and 56,83 ml on K.2.5.1, respectively