Kan kültürlerinden izole edilen ve slime üretimi pozitif olan staphylococcus aureus kökenlerinde MIC ve MBEC yöntemleriyle antibiyotik duyarlılıklarının saptanması
Detection of antibiotic susceptibility of slime positive S.aureus strains isolated from blood cultures by using MIC and MBEC methods
- Tez No: 248332
- Danışmanlar: PROF. DR. K. FUNDA BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Staphylococcus aureus'un virulans faktörlerinden biri olan slime(biyofilm, sıvışık örtü) çevresi bir matriks tarafından sarılmış olan ve bir yüzeyüzerinde çoğalan hücreler topluluğudur. Antimikrobiyal ajanlara dirençli ortamoluşturması, sürekli enfeksiyon kaynağı olabilmesi, patojenmikroorganizmaları barındırması ve direnç plazmidlerinin karşılıklı geçişineyol açması nedeniyle biyofilm çok önemlidir.Sıvışık örtü üretiminin genetik kontrolünü sağlayan ica ADBCoperonunda yer alan icaA ve icaD genlerinin özellikle Staphylococcus aureuskökenlerinde birlikte ifadesi bu üretimde yer alan enzimatik aktivitede anlamlıartış sağlayarak fenotipik olarak belirmesine yol açar. Ancak son yıllardayapılan araştırmalar S. aureus kökenlerinde biyofilm üretiminin sadece icaAve icaD genlerinin varlığına bağlı olmadığını, bap (biofilm associated protein:bap) geninin ifadesinin de ica operonundan bağımsız olarak biyofilmüretiminde etkili olduğunu göstermiştir.Bu çalışmada; Marmara Üniversitesi Hastanesi MikrobiyolojiLaboratuvarındaki kan kültürlerinden izole edilmiş 100 S.aureus kökenikullanılmıştır. Daha önce aynı kökenlerde S.epidermidis primerleri ile ica A veica D genlerinin varlığı ve değişik ortamlarda fenotipik olarak slime üretimiaraştırılmış ve 4'ü genotipik olarak, 44'ü ise fenotipik olarak pozitifbulunmuştur. Daha önceki çalışmada elde edilen bu sonuçlar primerlerinuyumsuzluğuna bağlı olabileceği düşünülerek 100 S.aureus kökenineS.aureus primerleriyle ica A ve ica D gen varlığı araştırılmış ve kökenlerinhepsinde iki gen de pozitif bulunmuştur. Bu nedenle S.aureus kökenleri ilegenotipik çalışma yapıldığında kullanılacak primerlerin S.aureus'a özgüolması gerekmektedir. Kökenlerden 44'ünün sıvışık örtü üretebilme yeteneğibap geninin pozitif olması sonucu olabileceği de düşünülerek, bu gen 100S.aureus kökeninde araştırılmış hepsinde negatif bulunmuştur. Yapılançalışmalarda bap geninin şimdiye kadar çalışılan insan izolatlarında negatifolduğu bildirilmektedir.Daha önce fenotipik olarak slime ürettiği saptanan 44 kökenin 31tanesi MSSA (metisiline hassas S.aureus) 13 tanesi ise MRSA(metisilinedirençli S.aureus) olarak saptanmış olup bu kökenlerden 10 MSSA ve 10MRSA kökenine MIC (minimal inhibitory concentration) ve MBEC (minimalbiofilm eradication concentration) yöntemiyle ampisilin/sulbaktam, eritromisin,ofloksasin, trimetoprim/sulfametoksazol, vankomisin çalışılmıştır. KökenlerinMBEC değerinin MIC değerine göre yaklaşık 1000 katın üzerinde olduğusaptanmıştır. Bu nedenle biyofilm oluşturan kökenlerde antimikrobiyalajanlara karşı duyarlılığın saptanmasında MBEC yöntemi kullanılmalıdır.Ancak MBEC değerinin saptanması için kullandığımız Calgary biyofilmaletinin rutin kullanım için uygun olmadığı, daha hızlı ve kullanımı kolaycihaza ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. Sonuç olarak biyofilm oluşturmuşmikroorganizmaların tedavisinde yeni ajanlar ve yöntemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The slime body which is one of the virulent factors of Staphylococcusaureus, is covered by a matrix and forms a collection of cells on a surface.The biofilm is important for antimicrobial resistance, persistence ofpathogenic microorganisms, continuation of the infection source andunrestricted passage of resistant plasmids.The genetic control mechanism responsible for slime production inStaphylococcus aureus is situated on the ica ADBC operon especially whenica A and ica D genes are coexpressed. Together ica A and ica D increasethe enzymatic activities of biofilm process and phenotypic remodelling.However, studies performed in the past few years have shown thatslime production is controlled not only by icaA and icaD but also by bap(biofilm associated protein) genes which have a role independent of icaoperon in the production of slime.In this study, 100 blood isolates of Staphylococcus aureus strainswere used at Marmara University Hospital Microbiology Laboratory.Previously genotypic expression of ica A and ica D of these same isolateswere made by using S.epidermidis primers and also by using different typesof media to detect the phenotypic production of slime in these isolates.Previously phenotypically slime production was detected in 44 species,however only four species were genotypically positive, thus all S.aureusisolates were examined with primers specific for S.aureus strains and allwere found to be ica A and ica D positive.vTherefore, whenever a genotypic study with S.aureus species isperformed, the primers must be spesific for S.aureus. It was also thought thatbap genes might be responsible for the production of slime in 44phenotypically positive species and all strains were examined for thepresence of bap genes. However this gene was negative in all S.aureusspecies.Previous studies have shown that bap genes are negative in thehuman isolates studied so far.MSSA(methicillin sensitive S.aureus) were found in the 31 of 44S.aureus isolates which phenotypically produced slime factor and theremaining 13 S.aureus isolates were MRSA (methicillin resistanceS.aureus).10 MSSA and 10 MRSA strains of 44 S.aureus isolates werestudied for their susceptibilities against ampicillin/sulbactam, erythromycin,ofloxacine, trimethoprim-sulfamethoxazole, vancomycin by using MIC(minimum inhibitory concentration) and MBEC (minimum biofilm eradicationconcentration) methods. In these strains MBEC values were 1000 timeshigher than MIC values. Therefore it is suggested that the MBEC methodshould be used in investigating sensitivities to antimicrobial agents in strainsthat produce biofilms. However, the Calgary biofilm device used to determineMBEC values is not suitable for routine laboratory usage, therefore a devicethat is more rapid and easy to use is needed to determine the antimicrobialsensitivity in slime positive strains.