Muğla ili Köyceğiz ilçesi portakal bahçelerinde Akdeniz meyve sineği [Ceratitis capitata wied. (Diptera: Tephritidae)]'nin popülasyon yoğunluğu ve zarar oranının belirlenmesi
Determination of population density and damage ratio of mediterranean fruit fly [ceratitis capitata wied. (Diptera: Tephritidae)] in the Köyceğiz district orange garden of Muğla
- Tez No: 477861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER TONGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, 2016 yılı Mayıs-Aralık ayları arasında Köyceğiz'in Toparlar, Zaferler, Döğüşbelen, Hamitköy, Ulucami, Yangı, Eski Köyceğiz, Kavakarası ve Beyobası mahallelerinde bulunan portakal bahçelerindeki Ceratitis capitata'nın popülasyon yoğunluğu ve zarar oranı tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanında mayıs ayından itibaren feromon tuzaklar kullanılarak örnekleme yapılmıştır. Tuzaklar Nisan-Haziran ayları arasında haftada bir, Temmuz-Kasım ayları arasında haftada en az iki defa olmak üzere kontrol edilmiştir. Arazi çalışmaları boyunca toplam 9318 adet C. capitata ergin bireyi yakalanmıştır. İlk erginler 18 Mayıs 2016 tarihinde, son erginler ise 13 Aralık 2016 tarihinde gözlemlenmiştir. En fazla ergin, ekim ayında Yangı'da yakalanmıştır (1564 birey). Portakal üzerinde akdeniz meyve sineği'nin zarar oranı en yüksek % 22,8 ile Yangı'da; en düşük ise % 4,4 ile Döğüşbelen'de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out determine the population density and damage ratios of Ceratitis capitata in orange gardens in Toparlar, Zaferler, Döğüşbelen, Hamitköy, Ulucami, Yangı, Eski Köyceğiz and Beyobası districts of Köyceğiz of between May-December of 2016 year. In the research area, sampling was made using pheromone traps from May. Traps were checked once a week between April-June and last twice a week between July-November. A total of 9318 during land studies were caught the C. capitata of adult individual. The first adult were observed on May 18, 2016, while the last adult were observed on December 13, 2016. The highest number of adults were caught in Yangı in October (1564 individual). The highest damage ratios of mediterranean fruit fly on orange were determined in Yangı with 22.8%, while the lowest damage ratios were determined at Döğüşbelen with 4.4%.