Muğla ili köyceğiz ilçesi Ağla yaylasında doğal yayılış gösteren bazı Inula L. (Asteraceae) cinsi üyelerinin mineral beslenme durumu ve antioksidan aktivite potansiyellerinin araştırılması
Investigation of mineral nutrition status and antioxidant activity potentials of some Inula L. (asteraceae) species which spread naturally in Ağla plateau, Köyceğiz in Mugla province
  1. Tez No: 787203
  2. Yazar: HANDE KESİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT YILDIZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Muğla İl sınırları içinde doğal olarak yayılış gösteren Asteraceae familyasının üyesi olan Inula L. cinsinin alttürleri olan (Inula graveolens L. ve Inula viscosa L.), farklı çözücüler kullanılarak (metanol, aseton ve hekzan) 24 ve 48 saat süreyle elde edilen saf ekstraktlarının toplam fenolik içerikleri, antioksidan aktiviteleri tespit edilmiş ve tıbbi önemi olan söz konusu bitkilerin besin element içerikleri ile yayılış gösterdiği lokasyonların toprak karakterleri de analizlerle ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, elde edilen ekstrelerin antioksidan aktivite değerleri en yüksek Inula viscosa türünün hem metanol hemde asetonlu ekstraktlarında tespit edilirken, en düşük ise Inula graveolens türünün hekzanlı ekstraktlarında belirlenmiştir. I.viscosa metanollü ekstresinin en yüksek (137,1 (µg PE /mg)a) ve I. graveolens türün hekzanlı ekstresinin ise 22,40 (µg PE /mg)a ile en düşük toplam fenolik içeriğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Flavonoid bileşik miktarı en fazla 95,78 (µg QE /g)a ile I.viscosa metanollü ekstresinde elde edilirken; I. graveolens türün hekzanlı ekstresinde ise 13,25 (µg QE /g)a ile en düşük değerde olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan türlerin mineral madde kapsamlarına bakıldığında makro elementlerden P: %0.09-%0.22; K: %1,2-%1,39; Ca: %0.35-%1,81 ve Mg: %0.14-%0.43 aralığında olduğu belirlenmiştir. Inula graveolens ve Inula viscosa türlerinin yapraklarında belirlenen mikro element miktarları incelendiğinde ise; Fe: 1,09 – 910,06 ppm; Mn: 2,92-125,72 ppm; Zn: 1,51-56,16 ppm; Cu: 1,46-11,03 ppm ve B: 33,21- 53,87 ppm olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, türlerin antioksidan aktivite değerleri ile mineral beslenmeleri arasında önemli interaksiyon olduğu yapılan analizlerle gözlenmiştir. Bu yönüyle çalışma, bitkilerin mineral madde içerikleri, kimyasal bileşenlerin belirlenmesi açısından önemlidir. Ancak türler için tıbbi özelliğini ortaya koyacak bazı diğer parametrelere de bakılmasına gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Subspecies of Inula L. genus (Inula graveolens (L.) and Inula viscosa (L.) Aiton), which is a member of the Asteraceae family that naturally spreads in Muğla province borders, using different solvents (methanol, acetone and hexane) for 24 and 48 hours of the pure extracts, the total phenolic contents and antioxidant activities were determined and the mineral content of these plants with high medicinal value and the soil characteristics of the locations where they grow were also analyzed. In this study, when the antioxidant activity values of the extracts obtained were examined, the highest was determined in the methanol and acetone extracts of Inula viscosa species, while the lowest was determined in the hexane extracts of Inula graveolens species. It was determined that the methanolic extract of I.viscosa had the highest (137.1 (µg PE /mg)a) and the hexane extract of the I. graveolens species had the lowest total phenolic content with 22.40 (µg PE /mg)a. While the amount of flavonoid compound was obtained with a maximum of 95.78 (µg QE /g)a in I.viscosa methanolic extract; The hexane extract of I. graveolens species was found to have the lowest value with 13.25 (µg QE /g)a. On the other hand, when looking at the mineral content of the species, P from the macro elements: 0.09-0.22%; K: 1.2%-1.39%; Ca: 0.35%-1.81% and Mg: 0.14%-0.43%. When the amounts of microelements determined in the leaves of Inula graveolens and Inula viscosa species are examined; Fe: 1.09 – 910.06 ppm; Mn: 2.92-125.72 ppm; Zn: 1.51-56.16 ppm; Cu: 1.46-11.03 ppm and B: 33.21- 53.87 ppm. As a result, it observed by the analyzes that there is a important interaction between the medicinal properties of the species and their nutrition. In this respect, the study is important in terms of determining the mineral substance content and chemical components of plants and determining their medicinal properties. However, some other parameters that will reveal the medicinal properties for the species need to be considered.