Implementation of advanced encryption standard algorithm using Raspberry pi platform
Raspberry pi platformu ile gelişmiş şifreleme standart algoritmasının uygulanması
- Tez No: 477870
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güvenlik hizmetlerinin dört ana hedefi kimlik doğrulama, veri bütünlüğü, gizlilik ve erişim kontrolüdür. Ancak geleneksel olarak şifreleme algoritmaları yavaş kabul edilir ve yüksek hesaplama kaynakları gerektirir ve geleneksel genel amaçlı işlemcilerde verimsiz uygulanır. Bu çalışma, bütünlük ve doğrulama görevlerini gerçekleştirmek için LabVIEW kullanarak Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) algoritmasını ve Güvenlik Hash algoritmasını (SHA-2) tasarlamak ve gerçekleştirmek üzerine yoğunlaşmıştır. Tamamlanmış karma şifreleme sistemi AES (128,192 ve 256 bit) ve SHA-2 (224,256,384 ve 512 bit) algoritmalarının kombinasyonundan oluşur ve burada SHA-2 karma kodu AES için bir anahtar olarak kullanılmıştır. Algoritma, AES ile SHA-2'nin uygulanmasına kadar genişletilerek, bu güvenlik hibrid kriptosisteminden kaynaklanan on iki çıktı durumunda görünen bir blok şifreleme şifreleme planı gerçekleştirildi. Bu çalışmada, önerilen hibrid kriptosistem, verilerin güvenliğini en geniş ve en geniş ölçüde geliştirdi, çünkü SHA-2'nin hash kodlarının boyutunu arttırarak elde edilen donanım bileşenlerinin karmaşıklığını arttırarak daha yüksek bir güvenlik sağladı. En büyük karmaşık tasarım, AES-256 bit ve SHA-512 bit kombinasyonu ile elde edildi ve 64 baytlık şifrelenmiş karma kodla 16 baytlık bir hash mesaj üretti. Son olarak, şifreleme, şifre çözme ve karma gibi özel işlevler üreten küçük ve ucuz bir güvenlik bilgisayar sistemi elde edildi. Bu mini cihaz, LabVIEW araç seti ve Ahududu Pi3 mini bilgisayarını kullanarak tasarlandı.
Özet (Çeviri)
The four main goals of the security services are authentication, data integrity, confidentiality, and access control. But traditionally, the algorithms of cryptographic are considered slow, requiring high computational resources and inefficiently implemented in traditional general purpose processors. The present study focused on designing and realizing the algorithm of Advanced Encryption Standard (AES) and the Security Hash algorithm (SHA-2) using LabVIEW to achieve integrity and authentication tasks. The completed hybrid cryptosystem is consisted of the combination of AES having 128,192 and 256 bits and SHA-2 having 224,256,384 and 512 bits algorithms where the SHA-2 hash code has been used as a key for AES. The algorithm was extended to the implementation of SHA-2 with AES to realize a block cipher encryption scheme appearing in the twelve output cases resulted from this security hybrid cryptosystem. In this study, the proposed hybrid cryptosystem improved the security of data to a largest and greatest extent because it provided a higher security by increasing of complexity of hardware components, which achieved by increasing the size of the hash codes of SHA-2. The largest and greatest complex design was achieved by the combination of AES-256 bit and SHA-512 bit, which produced an encrypted message of 16 bytes with encrypted hash code of 64 bytes. Finally, a mini, cheap security computer system was obtained, which produce special functions such encryption, decryption and hashing. This mini device was designed by using LabVIEW toolkit and Raspberry Pi3 minicomputer