Evaluation of the accuracy and efficiency of the in vivo dosimetry systems for whole brain cancer patients
Tüm beyin kanseri hastalarında in vivo dozimetre sistemlerinin doğruluk ve etkinliğinin belirlenmesi
- Tez No: 477883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Radyoterapide kalite güvencesi, tedavi zincirinin tek tek bileşenleri üzerinde gerçekleştirilir. Hastayı taklit eden cihaz, planlama sistemi ve doğrusal hızlandırıcılar, ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından geliştirilen protokollere göre düzenli olarak test edilir. In vivo dozimetresi, dolaylı önlemlerle hedef hacmine olan dozu ölçer, bu nedenle zincirde daha önce meydana gelebilecek hataları toplamaya en uygun yöntemdir. Tedavi sırasında verilen dozu doğrulamak için birçok radyoterapi bölümünde in vivo dozimetre, diyotlar veya termolüminesans dozimetreler (TLD'ler) kullanılır. In vivo dozimetri, dozun kritik organlara veya tedaviden öngörülmesi güç olan karmaşık geometrileri değerlendirmek için uygulanır. Bu çalışmanın amacı, TLD'lerin kalibrasyon prosedürünü belirlemek için Termoluminesans dedektörleri kullanarak radyoterapide TLD'lerin (LiF) kullanımının titizlikle yanıtlanması ve tedavi planlama sistemi tarafından alınan dozun ölçülen dozu ile değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In external beam radiotherapy quality assurance is carried out on the individual components of the treatment chain. The patient simulating device, planning system and linear accelerators are tested regularly according to set protocols developed by national and international organizations. In-vivo dosimetry measures the dose to the target volume through indirect measures therefore the most likely method for picking up errors which might occur earlier in the chain. In vivo dosimetry, using diodes or thermoluminescent dosimeters (TLDs) is performed in many radiotherapy departments to verify the dose delivered during treatment. In vivo dosimetry is applied to evaluate the delivered dose to critical organs or in complex geometries where the dose is hard to predict from the treatment. The aim of this study was to verily the response of TLDs type (LiF) use in radiotherapy, using Thermoluminescence detectors to establish calibration procedure for TLDs and to evaluate admission dose obtained by the treatment planning system with measured dose.