Extraction of pectin from grapefruit peel by using microwave technique
Greyfurt meyvesi kabuğundan mikrodalga tekniği kullanılmak suretiyle pektin ekstraksiyonu
- Tez No: 477884
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Greyfurt kabuğu, greyfurt suyu üretiminin tarımsal atığıdır ve dünya çapında bol miktarda bulunur. Greyfurt kabuğunun en önemli kullanım yollarından biri kabuklardan pektin üretmektir. Bu çalışmanın amacı, pektinin greyfurt kabuğundan mikrodalga destekli ekstraksiyon'una (MDE), farklı ekstraksiyon koşullarının etkilerini araştırmak ve maksimum miktar ve kalitede pektin elde etmek için ekstraksiyon koşullarını optimize etmektir. Ekstraksiyon koşullarını modellemek ve optimize etmek için yanıt yüzey yöntemi (YYY) uygulandı: zaman (7-25 dakika), sıcaklık (85-125°C) ve su:kabuk oranı (7:1-13:1, ağırlık:ağırlık). En uygun ikinci dereceden model, regresyon ve geri eleme ile belirlendi. Optimum ekstraksiyon koşulları ekstraksiyon süresi 20 dk, sıcaklık 98°C, ve su:kabuk oranı 10:1 (ağırlık:ağırlık) olarak tespit edildi. Bu şartlarda, tahmin edilen en yüksek pektin verimi 21.31 % olarak belirlendi. Optimum koşullarda elde edilen MDE'li pektinin özellikleri, geleneksel ekstrakte edilen pektin ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; geleneksel ekstraksiyona göre MDE'de daha yüksek pektin verimi (%21.09), daha açık renk, daha yüksek viskozite (10 cP), daha düşük kül miktarı (%2.8), daha düşük nem miktarı (%2.01), daha yüksek esterifikasyon derecesi (%85.76) ve galakturonik asit miktarı (%78.37) elde edilmiştir. Genel sonuçlar, MDE tekniğinin geleneksel ekstraksiyona göre daha etkili olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Grapefruit peel is an agricultural waste of grapefruit juice production and exists abundantly in the worldwide. One of the most important utilization way of grapefruit peels is production of pectin from the peels. The aim of this study was to investigate the effects of different extraction parameters on microwave assisted extraction (MAE) of pectin from grapefruit peel and to optimize the extraction conditions to obtain maximum yield and quality of pectin. Response surface methodology (RSM) was applied to model and optimize extraction conditions: time (7-25 min), temperature (85-125 °C) and water:peel ratio (7:1-13:1, wt:wt). The best fitting quadratic model was determined by regression and backward elimination. The optimum extraction conditions were found to be extraction time 20 min, temperature 98˚C and water:peel ratio 10:1 (wt:wt). The predicted highest pectin yield was found as 21.31 % at these conditions. Properties of MAE pectins, obtained at the optimum conditions, was also compared with conventional extracted pectin. As a result; higher pectin yield (21.09%), lighter color, higher viscosity (10 cP), lower ash content (2.8%), lower moisture content (2.01%), higher degree of esterification (85.76%) and galacturonic acid content (78.37%) were obtained in MAE than that of conventional extraction. The overall results showed that MAE technique is more efficient than conventional extraction.