Bazı Fe alaşımlarında austenite fazda deformasyon ile ortaya çıkan fiziksel değişiklikler
Structural changes observed in deformed austenite phase of some Fe alloys
  1. Tez No: 47792
  2. Yazar: MUHARREM BÜYÜM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN NURİ DURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI Fe ALAŞIMLARINDA AUSTENİTE FAZDA DEFORMASYON İLE ORTAYA ÇIKAN FİZİKSEL DE?İŞİKLİKLER Muharrem BÜYÜM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1997, Page: 36 Jüri : Prof. Dr. Tahsin Nun DURLU.Prof. Dr. Mehmet CEYLAN.Doç. Dr. Ali GENCER Bu tezde, Fe-tabanlı alaşımlardan biri olan Fe-%12Cr-%7Ni-%3Mo alaşımında, plastik deformasyon etkisi ile ortaya çıkan, austenite-martensite faz geçişi sırasında oluşan bazı fiziksel değişimler; geçirmeli elektron mikroskobu(TEM), taramalı elektron rmkroskobu(SEM) ve ac alınganlık ölçümleri ile incelenmiştir. Kristalografik çalışmalar, incelenen örneklerin austenite(f.c.c) ve martensite(b.c.c.) yapılarda olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, her iki fazın örgü parametreleri de elde edilmiştir. Bu bulgulardan yararlanarak, austenite-martensite arasındaki kristalografik dönme bağıntısı belirlenmiştir Magnetik ölçüm sonuçlan kristalografik çalışmalarda bulunanlarla paralellik göstermektedir. Austenite yapıya dışardan uygulanan deformasyonun magnetik yapıya etkisi araştınlmış ve deformasyon miktan ile numunede oluşan mıknatıslanma miktarının arttığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Austenite-martensite, Deformasyon, Elektron mikroskobu, ac alınganlık
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis STRUCTURAL CHANGES OBSERVED IN DEFORMED AUSTENITE PHASE OF SOME Fe ALLOYS Muharrem BÜYÜM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor. Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1997, Page: 36 Jury : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU : Prof Dr. Mehmet CEYLAN : Assoc. Prof. Dr. Ali GENCER In this thesis, structural changes appeared after the plastic deformation of the austenile.structure in an Fe-%12Cr-%7Ni-%3Mo alloy have been investigated by means of transmission electron microscopy(TEM), scanning electron microscopy(SEM) and ac susceptibility measurements. The crystallographic studies showed that the alloy exhibit both austenite(f.c.c) and martensite(b.c.c) phases under certain physical conditions. The lattice parameters of the two phases were calculated during the studies and they were used to determine the oriantation relation between austenite and martensite phases. On the other hand, magnetic measurements were taken to study the magnetic changes occurred in the auslenıtıc samples after the application of plastic deformation. It is shown that the magnetism of the alloy increases with increasing deformation of up to %40. A correlation between magnetic and crystallographic measurements has been investigated. Key Worcls;Austenite-martensite, Deformation, Electron microscopy, ac susceptibility