Madde kullanan ergenlerde travma ve travma sonrası stres bozukluğu sıklığı araştırması
Trauma and posttraumatic stress disorder in substance use adolescents
  1. Tez No: 477965
  2. Yazar: ŞULE EKERBİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE ALYANAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Madde bağımlılığı tedavisi alanların %35 ila %50 'si yaşamları boyunca bir kere travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) tanısı almışlardır. Bunların %25 ila %40'ı halen tanı almaktadır. TSSB ve madde kullanımın beraber bulunması tıbbi, psikiyatrik, sosyal ve mesleki alanlarda ek zorluk getirmektedir. TSSB komorbiditesinin bulunması madde kullanıcılarında tedavi uyumunu azaltır, yataklı servis başvurularını ve drop-outları artırır. Madde kullanımı ve bağımlılık çocuk ve ergenler için ciddi bir sorundur. Çocuk ve ergenlerde gözlenen madde bağımlılığı, bu ergenlerin yetişkinlik dönemine geçişte önemli sorunlar yaratmaktadır. Madde kullanan ergenlerde travmatik olay deneyimleri madde kullanmayan ergenlere göre daha yaygın olarak görülebilmektedir. Travmatik veya ağır stresli yaşantılar alkol ve madde kullanımının başlamasını, devamını ve/veya relaps surecini etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak durmaya devam etmektedir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılık Tedavi Merkezi'nde (ÇEMATEM) takip edilen, DSM-V tanı ölçütlerine göre madde kullanım bozukluğu (MKB) tanısı alan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 15-18 yaşları arasındaki 36 ergen alınmıştır.Kontrol grubuna ise MKB olmayan, çalışmaya katılmaya gönüllü sağlıklı, 15-25 yaş aralığındaki 36 ergen dahil edilmiştir.Psikiyatrik değerlendirme, yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi olan "Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği( Çocuk ve Ergenler için) CAPS-CA, yapılandırılmış Çocukluk Çağı Travma Ölçeği(CTQ), TAYA 2011 Sosyoekonomik Değerlendirme Formu ölçeği ve sosyo-demografik veri formu ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular : MKB grubunda TSSB sıklığı %42,9 olarak bulunurken, kontrol grubunda bu oran %28,6'dır.Fiziksel ihmal, fiziksel istismar, emosyonel ihmal ,emosyonel istismar alt ölçeklerinin hepsi kontrol grubuna anlamlı oranda yüksek puanlar içermektedir.Cinsel istismar açısından gruplar arasında farklılık gözlemlenmemiştir. Travmatik yaşantılar sıklıkla madde kullanımından önce başlamıştır. Eğitim düzeyleri ve sosyoekonomik durum arasında iki grup arasında anlamlı farklılık göze çarpmaktadır. Sonuç: Travmatik yaşam deneyimlerinin ergenlerde madde kullanımına neden olan faktörlerden biri olabileceği sonucuna varılmıştır. Tedavi uyumunu ve rekürrensi etkileyen bu komorbid durum üzerine daha kapsamlı çalışmalar yapılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Object: 35% to 50% of those receiving substance abuse treatment received a posttraumatic stress disorder (PTSD) once in their lifetime. 25% to 40% of them are still diagnosed. Coexistence of PTSD and substance use brings additional difficulties in medical, psychiatric, social and occupational areas. The presence of PTSD comorbidities reduces treatment compliance in substance users and increases in-patient visits and dropouts. Substance use and dependence is a serious problem for children and adolescents. Substance dependence in children and adolescents creates significant problems in the transition of adolescents to adulthood. In adolescents who use drugs, experiences of traumatic events can be seen more commonly than adolescents who do not use drugs. Traumatic or severe stressful experiences continue to be one of the most important factors affecting the onset and / or relapse of alcohol and substance use Patients and Methods: The study was conducted in Bakırköy Psychiatric and Neurological Diseases Hospital, Child and Adolescent Alcohol and Substance Dependence Treatment Center (ÇEMATEM), 36 consecutive patients aged 15-18 years who were diagnosed with substance use disorder according to DSM-V diagnostic criteria and volunteered to participate in the study adjectives were taken. The psychiatric evaluation was based on a semi-structured interview schedule called "Clinician-induced Posttraumatic Stress Disorder Questionnaire (for children and adolescents) CAPS-CA, Structured Childhood Trauma Scale (CTQ), TAYA 2011 Socio-Economic Evaluation Form scale and socio-demographic data form scale. Results : The prevalence of PTSD was found to be 42.9% in the MKB group and 28.6% in the control group. Physical neglect, physical abuse, emotional neglect, and emotional abuse subscales are all significantly higher than the control group. There was no difference between groups in terms of sexual abuse. Traumatic experiences often begin before substance use. There is a significant difference between education level and socioeconomic status between two groups. Conclusion: It has been concluded that traumatic life experiences may be one of the factors that cause substance use in adolescents. More extensive studies are recommended on this comorbid condition that affects treatment compliance and recurrence.