Bolu Gerede, Dörtdivan Civcandağ yöresinin jeolojisi ve neotektonik özellikleri
  1. Tez No: 47797
  2. Yazar: TEOMAN KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Bolu G28-c1, G28-d2 paftalarında neotektonik amaçlı olarak yapılmıştır. Tüm Orta Anadolu'da sıkça rastlanılan Tersiyer volkanizması arazide yaygın olarak gözlenmektedir. Geç Pliyosen'e dek uzanan volkanitler araziyi örtmüş olup, temel kaya olarak en yaşlı birimlerin Geç Jura Erken Kretase yaşlı Keltepe formasyonuna ait kireçtaşlan olduğu saptanmıştır. Kireçtaşlannın üzerinde Geç Kretase yaşlı düzgün katmanlı kumtaşı mam kireçtaşından ibaret olan Seben Formasyonu yer almaktadır. Kretase'den sonra Miyosen başına dek araazimiz sınırları içinde bir stratigrafik boşluk vardır. Erken Miyosen'den itibaren volkanik aktivite ve sedimantasyon beraberce başlar. Bu zamanda gelişen Uludere Piroklastikleri'ne ait andezitik aglomera breşlerle Hırka Formasyonu'na ait konglomera kumtaşı marnlar yanal geçişli olarak gözlenirler. Geç Miyosen'de üzerlerine andezitik bazalt, lav, breş ve aglomeralardan oluşan Bakacaktepe Volkanitleri gelir. Volkanik aktivitenin arazimiz dahilindeki son ürünü Erken Pliyosen yaşlı Özlü Volkaniti'ne ait bazalt, olivin bazaltlardır. Bu birimlerin üzerine Geç Pliyosen yaşlı Yakaboy Çakılları ve Pliyo-kuvarterner yaşlı Gerede Alüvyon Yelpazesi yer almaktadır. Orta Pliyoserîden sonra harekete geçen Kuzey Anadolu Fayı'na bağlı olarak arazimizde Şabandede fayı gelişmiştir. Fay kaması sekini alan çalışma alanımızda, Şabandede fayı ve uyumlu olarak gelişen fay takımlarının etkisiyle, neotektonik dönem içinde bir havza gelişimi rejimine geçilmiştir. Anahtar Kelimeler;Dörtdivan,Neotektonik,Kuzey Anadolu Fayı (KAF).Fay Kaması Havza.
Özet (Çeviri)
Masters Thesis Teoman KANTARCI Ankara Univesity Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Ergun GÖKTEÎ 1996,Pg.48 Jury: Prof. Dr, Cemal GÖNCÜO?LU Prof. Dr.Ergun GÖKTEN Prof. Dr. Baki VAROL The study has been carried out on the 25000 scale topographic maps of Bolu G28-c1,G28-d2, to find out the neotectonic features of the area. In the field the extensive Tertiary Volcanism forms the big part of the lihological frame of the region as it is met very frequently in Central-Anatolia, in the studied area the oldest unit is the Late Jurassic Early Cretaceous Keltepe Formation which is composed of limestones. Seben Formation of the late Cretaceous age overlies Keltepe Formation uncomformably, and is composed of sandstone, marl and limestone alternations. The time interval between Late Cretaceous Early Miocene is not represented by any lithological unit in the studied area. By Early Miocene the volcanic activity starts to be seen in the area, coeval with some limnic and fluvial sedimentation. The Uludere Pyroclastics include andesitic agglomerates and breccias, and are observed as time equivalent of continental sediments of Hırka Formation. The Late Miocene is represented by basaltic lavas, volcanic breccias and agglomerates of Bakacaktepe volcanics, and Early Pliocene volcanic products are mainly olivin basalts of Özlü Volcanics. Yakaboy gravels of Late Pliocene time and Plio-Quarternary Gerede aluvial fan take place on these units uncomformably. The area is experienced by the splay faults of North Anatolian Fault Zone namely Şabandede Fault set. Dörtdivan Quarternary sedimantary basin is been developing as a fault-wedge basin by this fault set. Keywords; Dörtdivan, Neotectonics, The North Anatolian Fault (NAF), Fault- wedge basin.