Kadavra vericili böbrek nakli sonrası erken dönemde ölçülen rezistif indeks değeri üzerinde etkili faktörler ve rezistif indeksin graft sürvisi üzerine etkisi
Effecti̇ve factors on the resistance index value measured in the early peri̇od after decased donor kidney transplantation and effect of resistive index on graft survival
  1. Tez No: 477972
  2. Yazar: FIRUZ GACHAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Son yıllarda immunsüpresif tedavi rejimlerinde değişiklikler, böbrek biyopsisi sonrası tanıda immunhistokimyasal boyaların kullanımında gelişmeler ve anti rejeksiyon tedavileri ile nakledilen böbreklerin yaşam süresi arttırılmasına rağmen bu konuda henüz bilinmeyen etmenler olmaya devam etmektedir. Nakil sonrası gerek vericiye ait faktörle, gerek alıcıya ait faktörler ve gerekse her ikisi dışında böbreği etkileyecek faktörler gibi çok çeşitli etmenlerin olması bu konuda net bir sonuç çıkarılmasına engel olmaktadır.Çalışmamızda Rİ değerine etki edebilecek faktörleri ve böbrek nakli sonrası erken dönemde ölçülen resistif indeks (Rİ) değerlerinin erken ve geç dönem böbrek sürvisi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. MATERİYAL VE METOD Kadavra vericiden böbrek nakli yapılan 119 hastada erken postoperatif dönemde (24-48 saat) Doppler USG ile böbrek interlobar arteriollarından rezistif indeks değerleri (pik sistolik akım hızı ile end diastolik akım hızı farkının pik sistolik akım hızına olan oranı) bakıldı. Hastalar rezistif indeksi 0,80 altında ve 0,80 üstünde olarak gruplara ayrıldı. Bu hasta gruplarında alıcıya ve vericiye ait özellikler ortaya konduktan sonra Rİ ile neden sonuç ilişkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, although changes in immunosuppressive treatment regimens, improvements in the use of immunohistochemical stains after renal biopsy and increased survival of transplanted kidneys with anti-rejection treatments unknown factors in this regard are remained. The post-transplant factors, being such as the factors of the donor, the factors of the recipient, and the factors that affect the kidneys are obstacles to a clear conclusion. In our study, we aimed to analyze the factors that may affect resistive index (RI) values and the effect of measured early post-transplantion RI values on post-kidney transplantation early and late period for renal survival. MATERİALS AND METHODS The renal segmental arterial resistive index (the percentage reduction of the end-diastolic flow as compared with the systolic flow) was measured by Doppler ultrasonography on interlobar arcuate arterioles in 119 deceased-donor kidney transplanted patients early after transplantation (at 24 and 48 hours). We included patients into two groups with Rİ higher than 0,80 and lower than 0,80. After identifying the characteristics of the recipient and donor in these patient groups, the causal relationship with RI was investigated.