Geç başlangıçlı intrauterin büyüme kısıtlılığında doppler ultrasonografinin yeri
The place of doppler ultrasound in late-onset intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 477971
  2. Yazar: PAKİZE ÖZGE KARKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL KALELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ Geç başlangıçlı intrauterin büyüme kısıtlılığında Doppler ultrasonografinin yeri başlıklı tez çalışmamızın amacı İUBK tanısı alıp doğanlar ile gebelik haftasına göre normal doğum ağırlıklı doğanlar arasında Doppler parametrelerinde anlamlı bir fark olup olmadığını ve geç başlangıçlı İUBK'de Doppler parametrelerinden her hangi birisinin bize komplikasyonların en az olacağı optimal doğum zamanını belirlemede yararı olup olmayacağını bulmak. MATERYAL VE METOD 32.gebelik haftasından sonra İUBK tanısı almış ve maternal hipertansif hastalığı olmayan 50 ve normal büyüme sınırları içinde seyreden 50 fetus çalışma ve kontrol grupları olarak belirlendi. Doppler Ultrasonografi (USG) ile seri olarak uterin arter, renal arter, umblikal arter, arterya serebri medya (ASM) , duktus venozus ve aortik istmus değerlendirmeleri yapıldı. BULGULAR Yüz fetusun seri Doppler değerlendirmelerinde geç başlangıçlı İUBK'de kötü sonuç varlığında uterin arter PI değeri 1,120 ve kötü prognoz göstergesi açısından istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,002). Çalışma grubunda renal arter PSV ortalaması 41,274'dir, kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p=0,003). İUBK grubunda kötü sonuç varlığında ise renal arter PI ortalaması 2,358'dir, kötü sonucu olmayanlara göre yüksektir (p=0,050).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE To compare the longitudinal changes of Doppler ultrasound parameters of late on-set intrauterine growth restriction (IUGR) fetuses with appropriate for gestational age (AGA) fetuses and to determine which of the Doppler parameters of late on-set IUGR is helpful for optimal birth time. MATERIAL AND METHOD Uterine, renal, umblical, middle cerebral arteries (MCA), ductus venosus and aortic isthmus Doppler velocimetry was serially performed in 50 IUGR, diagnosed after 32 weeks of pregnancy and in 50 AGA fetuses, without maternal hypertensive diseases. RESULTS Serial Doppler scans performed in a total of 100 fetuses. When we focus on adverse neonatal outcomes in IUGR group, median of uterine artery PI was 1,120 and associated with adverse neonatal outcome (p=0,002). Renal artery PSV was significantly low in late on-set IUGR group comparing with AGA group (p=0,003), renal artery PI mean value was 2,358, high in adverse neonatal outcome group (p=0,050).