Renal transplantasyon donörlerinde geç dönem renal fonksiyonlar ve transforming growth faktör beta-1 ile ilişkisi
Long term renal functions in renal transplantation donors and its relationship with transforming growth factor beta-1
  1. Tez No: 539737
  2. Yazar: BETÜL KÜBRA TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP GÜZ, PROF. DR. MUSA BALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Renal transplantasyon, son dönem böbrek yetmezliğinin optimal tedavisi kabul edilmektedir. Her ne kadar kadavra donöründen translplantasyon sayısı arttırılmaya çalışılsa da canlıdan yapılan böbrek nakli hâlâ çok yüksek oranlardadır. Erken dönmede kaçınılamaz cerrahi komplikasyonlar yanı sıra geç dönemde azalmış renal fonksiyon, proteinüri ve hipertansiyon ile ilişkili olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmada renal transplantasyon donörlerinde geç dönem renal fonksiyonlar ve Transforming Growth Faktör Beta-1 (TGF-B1) ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Trasplantasyon ünitesinde 1999 – 2018 yılları arasında böbrek bağışında bulunmuş vericiler alındı. Aynı merkezin genel dahiliye polikliniğine başvuran vericilerle yaş ve cinsiyet dağılımı benzer, bilinen sistemik hastalığı olmayan 100 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grupta renal fonksiyon değerleri (kreatinin, sodyum, potasyum, protein, albümin, ürik asit ve spot idrarda protein/kreatinin), tam kan sayımı çalışıldı. Buna ek olarak vericilerde TGF-B1 polimorfizmi çalışıldı. Renal transplant vericilerinin renal fonksiyon değerleri ameliyat öncesi ve kontrol grubunun renal fonksiyon değerleri ile karşılaştırıldı. Eşzamanlı vericilerin renal fonksiyonları ile vericilerin TGF-B1 polimorfizmi arasındaki ilişki incelendi. Çalışmaya 72 (53 kadın, 19 erkek) böbrek vericisi ve 100 (69 kadın, 31 erkek) sağlıklı kontrol grubu alındı. Verici grubunun yaş ortalaması 50±12 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 47±11 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Long Term Renal Functions in Renal Transplantation Donors and its Relationship with Transforming Growth Factor Beta-1 Renal transplantation is considered to the optimal treatment of end-stage renal disease. Although the number of transplantation from cadaveric donors tried to be increased, the ratio of kidney transplantation from living donors is still very high and prominent. It has been suggested that decreased renal function may be associated with proteinuria and hypertension in the late period as well as unavoidable surgical complications in the early period. In this study, long term renal functions in renal transplantation donors and its relationship with transforming growth factor beta-1 were investigated. The donors who donated to the kidney between 1999 and 2018 years at Transplantation Unit, Gazi University Faculty of Medicine were included in the study. The control group consisted of 100 people who had known no systemic disease. The age and gender distribution of control group who were referred to the general internal medicine outpatient clinic of the same center were similar to the donors. In both groups, renal function parameters (creatinine, sodium, potassium, protein, albumin, uric acid and protein / creatinine in spot urine), complete blood count were studied. In addition, TGF-B1 polymorphism was studied in donors. Renal function parameters of renal transplant donors were compared with control group and the parameters in the preoperative phase of donors. Simultaneously, the relationship between renal function of donors and donor TGF-B1 polymorphism were investigated. The study included 72 (53 female, 19 male) kidney donors and 100 (69 female, 31 male) healthy controls. The mean age of the donor group was 50 ± 12 years and the mean age of the control group was 47 ± 11 years.