Pseudomonas aeruginosa için polimiksin B'nin MİK değerleri üzerinde farklı basınç ve sürelerde uygulanan hiperbarik oksijenin etkisi
The effects of hyperbaric oxygen on minimum inhibitory concentration of polymixin-B for pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 477974
- Danışmanlar: PROF. AKIN SAVAŞ TOKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabetik ayak ve diyabetik ayak infeksiyonu diyabetin morbidite ve mortalitesi yüksek bir komplikasyonudur. Pseudomonas aeruginosa diayebetik ayak enfeksiyonlarından sıklıkla elde edilen etkenlerden biridir. P. Aeruginosa hemen her ortamda, hatta dezenfektan solüsyonlarında dahi bulunabilen, Gram negatif, aerop, fırsatçı infeksiyonlara neden olabilen bir bakteridir. P. Aeruginosa hem yapısal özelliklerinden hem de uygunsuz antibiyotik kullanımından dolayı çok çabuk direnç geliştirebilir. P. Aeruginosa'nın neden olduğu infeksiyonlarda güçlü yan etkileri olan polimiksinlerin kullanımı söz konusu olabilmektedir. Hiperbarik oksijenin (HBO) anti mikrobiyal etkisi uzun süredir bilinmektedir, klinik uygulamalarda da bu etkiden faydalanılmaktadır. HBO'nun aerop bakterilerin yaptığı bazı enfeksiyonlar üzerinde yararlı etkilerini ve bazı antibakteriyel ajanlarla sinerjistik etkisini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmada altı P. Aeruginosa suşu üzerinde plimiksin B'nin gradyan test yöntemi ile ölçülen MIC değerleri üzerinde HBO nun etkisi araştırılmıştır. Çalışmada 300 dakika gibi uzun sürelerle uygunlanan HBO nun polimiksin B'nin MİK değerlerini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu sinerjistik etki, HBO ile birlikte uygulandığında polimiksin B nin toksik etkilerinin önlenmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Diabetic foot and diabetic foot infection is a complication of diabetes mellitus with high mortality and morbidity. Pseudomonas aeruginosa is one of the frequent causative agents in diabetic foot infections. P. Aeruginosa is a gram negative, aerobe bacteria that can be found in anywhere including disinfectant agents and cause opportunist infections. P. Aeruginosa can develop resistance quickly due to constitutional features and misusage of antibiotics. Polymixins that have strong side effects can be used in the infections caused by P. Aeruginosa. Antimicrobial effects of hyperbaric oxygen have been known and used in clinical practice for a long time. There are some studies that showed beneficial effects of HBO on aerobic bacterial infections and synergistic effects with some antimicrobial agents. In this study we investigated the effects of HBO on MIC values of polymixin B for P. Aeruginosa, by gradient method. It was observed that HBO reduced the MIC values if applied as long as 300 minutes. This synergistic effect might be important for reducing toxic side effects of polymixin B, when administered together with HBO.