Pseudomonas aeruginosa için kolistinin MİK değerleri üzerinde farklı basınç ve sürelerde uygulanan hiperbarik oksijenin etkisi
The effects of hyperbaric oxygen administered at different pressures and durations on MIC values of colistin for pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 477986
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN SAVAŞ TOKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Mikrobiyoloji, Marine and Underwater Medicine, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Pseudomonas aeruginosa, pnömoni ve bakteriyemi, üriner sistem ve cerrahi alan enfeksiyonlarını da içeren hastane kaynaklı enfeksiyonlarının yanı sıra diyabetik hastalarda ortaya çıkan morbidite ve mortalitesi yüksek bir komplikasyon olan diyabetik ayak enfeksiyonlarının da sık nedenlerinden biridir. Gram negatif, aerobik, fırsatçı enfeksiyonlara neden olabilen P. aeruginosa uygunsuz antibiyotik kullanıldığında kolay direnç geliştirebilen bir bakteridir. Bazı dirençli P. aeruginosa'nın neden olduğu enfeksiyonlarda Polimiksin E (kolistin) nin de alt üyesi olduğu, oldukça toksik yan etkilere sahip polimiksinlerin kullanımı gerekebilmektedir. Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi diğer tedavi edici etkilerinin yan ısıra antimikrobiyal etkisinin de bulunması nedeniyle, özellikle diyabetik ayak olgularında yardımcı tedavi olarak kullanılmaktadır. HBO uygulamasının değişik antibiyotikler ile sinerjistik etkisini gösteren çalışmalar mevcuttur. Yöntem: Bu in vitro çalışmada sekiz farklı P. aeruginosa suşu üzerinde kolistinin gradyan test yöntemi ile ölçülen MİK değerleri üzerinde normobarik oksijenin ve 2 ila 2,8 ATA da 90 ve 300 dakika süreyle uygulanan HBO uygulamasının etkisi araştırılmıştır. Bulgular ve sonuç: Yüksek basınçlarda ve uzun sürelerde uygulanan HBO uygulamasının, kontrol grubu ya da normobarik oksijen uygulanan gruplarla karşılaştırıldığında kolistinin MİK değerlerini düşürdüğü gözlenmiştir. Ortaya çıkan bu sinerjistik etki, in-vivo çalışmalarla da desteklemesi halinde, HBO ile birlikte uygulandığında kolistinin doz ayarlanması yoluyla toksik etkilerinin önlenmesi açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pseudomonas aeruginosa has an important role among the agents of hospital-acquired infections such as pneumonia and bacteremia, urinary system and surgical site infections and diabetic foot infections, which is a complication of diabetes mellitus with high mortality and morbidity. P. aeruginosa is a gram negative, aerobe bacteria that can proliferate in any media and causes opportunist infections. P. aeruginosa can develop resistance quickly inappropriate usage of antibiotics. In some infections caused by resistant P. aeruginosa species, the use of Polymixins including Poliymixin E (colistin) might be needed although it is severe toxic side effects. Hyperbaric oxygen (HBO) has been used as an adjunctive in especially treatment of diabetic foot, since it also has antimicrobial effects in addition to other beneficial effects. There are studies that showed synergistic effects of HBO when used with some antimicrobial agents. Method: In this in vitro study, we investigated the effects of normobaric Oxygen and HBO at 2 and 2,8 ATA for 90 and 300 minutes, on MIC values of colistin measured by gradient method for eight species of P. aeruginosa. Result and conclusion: It was observed that at higher pressures and longer duration HBO reduced the MIC values of colistin on P. aeruginosa species when compared to control and normobaric oxygen groups. This synergistic effect might be important if it is supported by in vivo studies, for reducing toxic side effects of colistin, by dose adjustment when administered together with HBO.