Postür değişikliklerinin gebelerde nöraksiyal blok uygulaması üzerine etkileri
The effect of postural maneuvers on neuroaxial block in parturients
  1. Tez No: 477987
  2. Yazar: ŞAHİKA BOLSOY DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü çalışmada spinal anestezi altında sezaryen operasyonu geçirecek gebelerde kalça fleksiyonunun primer olarak nöraksiyal blok başlama süresi, sekonder olarak blok karakteristikleri ve intraoperatif hemodinami ve komplikasyonlar üzerine etkilerini görmeyi hedefledik. Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alınmasını takiben nöraksiyal blok uygulanması planlanan elektif sezaryen operasyonu adayı 48 gebe hasta çalışmaya alındı. Hastalar onam sonrası randomize olarak supin pozisyon verilenler (Grup Supin, n=21) ve kalça fleksiyonu yapılanlar (Grup Fleksiyon, n=23) olarak ikiye ayrıldı. Hastaların demografik verileri, gebelik ile ilgili verileri ve intra-abdominal basınç (İAB) değerleri kaydedildi. Oturur pozisyonda L3-4 aralığından epidural, L4-5 aralığından 20 µg fentanil ve 8 mg hiperbarik bupivakain ile spinal anestezi uygulandı. Bloğu takiben hastalara gruplarına uygun pozisyon verildi. İAB ölçümü tekrarlanıp blok karakteristikleri, İAB değerleri, epidural kateter kullanımları, hemodinamik yanıtlar ve peroperatif komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda kalça fleksiyonu yapılan gebelerde T4 dermatomal seviyeye ulaşma süresi 264 (215-412) saniye iken supin olarak yatırılan gebelerde 330 (206.5-533.5) saniye olarak bulundu (p>0.05). Her iki grup arasında maksimum motor ve duyusal blok ulaşılma zamanları, maksimum motor ve duyusal blok seviyeleri ve operasyon süreleri arasında anlamlı fark bulunmadı. Gruplar arasında tüm zamanlarda İAB açısından fark görülmedi. Her iki grup arasında intraoperatif epidural kateter kullanımlarında, hemodinamik değişiklikler ve peroperatif komplikasyonlar açısından bir fark olmadığı görüldü. Sonuç: Çalışmamızda kombine spinal epidural anestezi yapılan gebelerde kalça fleksiyonunun T4 dermatomuna ulaşma süresi üzerine etkisi olmadığını gözlemledik. Ayrıca kalça fleksiyonu ile korunan İAB değerinin klinik olarak anlamlı bir etkisinin olmadığını, nihai blok özelliklerini değiştirmediğini gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of randomized controlled study is to observe primarily the effect of hip flexion on neuroaxial block onset time, secondarily characteristics of block, intraoperative hemodynamic parameters and complications in parturients under spinal anaesthesia for cesarean section. Material and Methods: Following the approval of Ethical Committee and the informed consent of the patients, 48 cases who were candidates for elective cesarean section under spinal anesthesia were enrolled into the study and divided into two groups after randomization. Patients who will be positioned supine (Group Supine, n=21) after administration of spinal anaesthesia and patients who will be positioned their hips flexed upon their abdomen over 90°(Group Flexion, n=23). The information regarding demographics, obstetric history, intra-abdominal pressure (İAP) were recorded. In the sitting position, first epidural anaesthesia with 2 mL saline then spinal anaesthesia applied with 20 µg fentanyl ve 8 mg hyperbaric bupivacaine (through L3-4 and L4-5 interspaces respectively). Then their positions according to the groups were given and İAP measurement repeated. Characteristics of block, İAP measurements, epidural catheter usage, hemodynamic responses and peroperative complications are recorded until the patient goes to Post-op Anesthesia Care Unit. Results: Time to achieve T4 sensorial block in Group Flexion recorded as 264(215-412) seconds and 330(206.5-533.5) seconds in Group Supine(p>0.05). There was no difference in case of maximum motor and sensorial block levels and times to achieve them and no difference in operation complete times between two groups. Measurements of IAPs were comparable in both groups. Also no difference seen in intraoperative usage of epidural catheters, complications and hemodynamic instabilities between two groups. Conclusion: We found that there was no effect of hip flexion on time to achieve T4 sensorial block in parturients under combined spinal epidural anaesthesia for cesarean section. Also we observe that İAP stabilized by the maneuver hip flexion does not affect sensorial or motor block.