İkinci trimesterdeki gebelerde postür egzersizlerinin ayak postürü ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına etkisi
The effect of posture exercises on foot posture and musculoskeletal system disorders in second trimester pregnant women
  1. Tez No: 665888
  2. Yazar: CEYDA CANSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİS KOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gebelik döneminde meydana gelen anatomik, fizyolojik ve hormonal değişimler ile birlikte görülen kilo artışı postüral adaptasyonlara ve ağrıya yol açmaktadır. Çalışmamızın amacı ikinci trimester dönemindeki gebelere verilen postür egzersizlerinin ayak postürüne ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarına olan etkisini araştırmak için amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-35 yaş arası 50 gebe dahil edildi. Gebeler çalışma grubu ve kontrol grubu olarak 25'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki gebelere sadece vücut mekaniklerinin doğru kullanımına ilişkin postür eğitimi verildi. Çalışma grubundaki gebelere ise postür eğitimine ek olarak 6 hafta boyunca haftada iki gün postür egzersizleri verildi. Demografik ve klinik bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile sorgulanarak kaydedildi. Gebelerin ayak postür değerlendirilmesi, Harris Tabakası ile yapıldı. Ayak izi ölçümleri ise Harris tabakası kullanılarak ölçüm yöntemlerinden Staheli indeksi ölçüm yöntemi ile yapıldı. Postür analizi New York Postür Değerlendirme Yöntemi (NYPDY) ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ise Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (GNKİSA) ile yapıldı. Çalışmanın veri analizinde İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics 22 (Statistical Package for the Social Sciences) analiz programı kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05).Gebelerin vücudu 13 ayrı kısımda incelenerek, NYPDY ile postür değişikliklerinin değerlendirilmesi sonucunda her iki grupta da postür değişimleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Anatomical, physiological and hormonal changes that occur during pregnancy lead to postural adaptations and pain. The aim of this study was to investigate the effects of posture exercises on foot posture and musculoskeletal disorders in second trimester pregnant women. 50 pregnant women aged between 18-35 years were included in the study. Pregnant women were divided into two groups as study group and control group. Pregnant women in the control group were given posture training only for the correct use of body mechanics, while the pregnant women in the study group were given posture exercises twice a week for 6 weeks in addition to posture training. Demographic and clinical information was recorded by questioning the demographic information form prepared by the researcher. The foot posture was evaluated with Harris Mat. Footprint measurements were made by using Staheli index measurement method using Harris Mat. Posture analysis was performed with the New York Posture Evaluation Method and musculoskeletal disorders were performed with the Nordic Musculoskeletal System Questionnaire. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 (Statistical Package for the Social Sciences). Statistical significance level was accepted as p 0.05). The body of the pregnant women were examined in 13 different parts and posture changes were observed in both groups as a result of evaluating postural changes with NYPDY.