Çocukluk çağı ilaca dirençli epilepsi cerrahisinin etkinliğine ve güvenilirliğine yönelik retrospektif çalışma
The effectiveness and safety of pediatric intractable epilepsy surgery through a retrospective study
- Tez No: 477988
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY SENCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çocuklarda epilepsi cerrahisi her geçen gün gelişmekte olan, etkili bir tedavi yöntemidir. Bu çalışmada 2002 - 2016 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda ilaca dirençli epilepsi tanısıyla cerrahi uygulanan çocuk hastaların klinik sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 18 yaş altı, 50 hasta değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların epilepsi başlangıç yaşı, nöbet sıklığı, ameliyat öncesi yapılan nöroradyolojik görüntülemeler ve nörofizyolojik bulguları; patolojik tanı, cerrahi tipi ve ameliyat sonrası nöbetsizlik durumu ile karşılaştırılmıştır. Hastaların ameliyat sonrası nöbetsizlik durumu Engel sınıflamasına göre yapılmıştır. Seçilmiş hastalara, invazif monitörizasyon ve kortikal haritalama yapılmıştır. Cerrahi tedavi yöntemler, rezektif ve palyatif cerrahi şeklinde sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak, hastaların 40 tanesine (%80) rezektif cerrahi uygulanmış olup, 10 hastaya (%20) palyatif cerrahi uygulanmıştır. Rezektif cerahi uygulanan hastaların yedisine (%17,5) rezeksiyon öncesi invazif monitörizasyon; üçüne (%7,5) kortikal haritalama yapılmıştır. 46 hastanın 14'ü Engel I (%30,4); 12'si Engel II (%26); 14'ü Engel III (%30,4) ve altısı Engel IV (%13,2) olarak sınıflandırılmıştır. 46 hastanın 26'sında (%56,5) anlamlı nöbet kontrolü sağlanmıştır (Engel I ve II). Tüm hastalarda komplikasyon oranı %38 (n=19); mortalite oranı %8 (n=4) olarak izlenmesinin yanı sıra hiçbir hastada kalıcı nörolojik kayıp izlenmemiştir. Pediatrik epilepsi hastalarında daha az kognitif ve nöropsikolojik kayıp amaçlanarak daha güvenli ve sınırlı rezeksiyon uygulanması amaçlanmaktadır. Yaptığımız çalışmada, pediatrik epilepsi hastalarında erken dönem cerrahinin sonuçlarının daha iyi olduğu ve invazif monitörizasyon ile beraber yapılan cerrhinin sonuçlarının daha yüz güldürücü olduğu görülmektedir. Özellikle iki yaş altı hastalarda cerrahi tedavinin morbidite ve mortalitesi daha yükek olduğundan, kar-zarar oranı ortaya konarak en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
Pediatric epilepsy surgery is an effective treatment modality which evolves everyday. In this study, we have evaluated the retrospective clinical results of the intractable pediatric epilepsy patients who has undergone an epilepsy surgery between 2002 and 2016 at the Department of Neurosurgery, Medical School of Istanbul. In our study, 50 pediatric patients, below the age of 18, were evaluated. Patients' age of seizure-onset, seizure frequency, preoperative neuroradiological and neurophysiological findings were confronted with the pathological findings, type of surgery and seizure-free prognosis. The postoperative seizure-free prognosis was reviewed based on the classification of Engel. Invasive monitoring and cortical mapping was performed for some selected patients. Surgical techniques were divided into two groups; resective and palliative surgery. As a result, 40 patients (%80) had resective surgery, whereas 10 patients (%20) had palliative surgery. Before the resection, seven patients (%17,5) had invasive monitorization; three patients (%7,5) had cortical mapping Among the residual 46 patients, 14 patients were classified as Engel I (%30,4); 12 patients were classified as Engel II (%26); 14 patients were classified as Engel III (%30,4) and six patients were classified as Engel IV (%13,2). Out of the 46 patients, 26 patients experienced a significant seizure control (Engel I and II). Over-all morbidity rate was %38 (n=19) and over-all mortality rate was %8 (n=4). None of the patients had a permenant neurological deficit. Safer and limited resections should be planned in order to have less cognitive and neuropsychological deficit in pediatric epilepsy patients. In our study, we noted that early surgery and invasive monitoring in pediatric epilepsy patients had better seizure outcome. Since the morbidity and mortality of the surgery is very high, especially in patients under two years old, an appropriate treatment plan should be considered with attentive evaluation.