Hematolojik maligniteli yaşlı hastalarda geriatrik değerlendirme
Comprehensive geriatric assessment in elderly patients with hematological malignancies
- Tez No: 477990
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Hematoloji, Geriatrics, Hematology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada ≥ 65 yaş, yeni tanı almış ve klinik değerlendirmeye göre kemoterapi kararı verilmiş hematolojik maligniteli hastalarda tedavi öncesi yapılan Kapsamlı Geriatrik Değerlendirmenin (KGD) sonuçlarını ve mortalite üzerine etkisini göstermek amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Çalışmamızda Nisan 2015–Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Hematoloji Bilim Dalında hematolojik malignite tanısı alan, klinisyen tarafından küratif kemoterapi kararı verilen ≥65 yaş 25 hasta değerlendirilmiştir. Tedavi öncesi yapılan KGD ile geriatrik sendromların, komorbiditelerin olup-olmamasına, Günlük Yaşamsal Aktivitelerde (GYA) bağımlılık ve yaşa göre hastalar 3 grupta sınıflandırılmıştır: zinde, orta dereceli zinde ve kırılgan hastalar. BULGULAR: Çalışmamızda klinik karar ile küratif kemoterapi planlanan hastaların KGD ile %80'i kırılgan hasta grubunda bulunmuştur. FRAİL kırılganlık anketine göre ise 11 hasta (%44) kırılgan hastadır. Yapılan analizlerde GYA skoru (p=0.037), FRAİL kırılganlık anketine göre elde edilen kırılganlık puanı (p=0.029), FRAİL kırılganlık anketine göre hastaların kırılgan olması (p=0.049) mortalite ile ilişkili bulunmuştur. SONUÇ: Hastalarımız içinde kırılgan hasta grubunda olan ve kemoterapi uygulanan hastaların %44'ü takip sürecinde kaybedilmiştir. Zinde ve orta derecede zinde olup kemoterapi alan hastalar içinde kaybedilen hasta olmamıştır. Bu durum altta yatan hastalık, komorbiditeler ve uygulanan kemoterapinin etkisine bağlanmıştır. Tedavi öncesi hematolojik maligniteli yaşlı hastalara uygulanan KGD mortalite için prediktif değeri olan geriatrik sendromların saptanmasına yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the results of Comprehensive Geriatric Assessment (CGA) performed before treatment in elderly (≥ 65 years) patients with newly diagnosed hematological malignancies, who were given the decision of curative chemotherapy by the clinical judgement and to show the effects of CGA on mortality. MATERIAL AND METHODS: İn our study, between April 2015- February 2017, in the Hematology Department of İstanbul University İstanbul Faculty of Medicine, a total of 25 elderly (≥ 65 years) patients with newly diagnosed hematological malignancies were evaluated. Chemotherapy was planned by the clinical judgement. Patients were divided into three groups according to the age and the severity of dependence on the Activities of Daily Living (ADL), whether or not geriatric syndromes, comorbidities: fit, intermediate-fit, frail. RESULTS: In our study, 80% of the patients who were scheduled for curative chemotherapy by the clinical judgment were in the frail group. According to FRAIL questionnaire, 11 patients (44%) were frail. The ADL score (p = 0.037), FRAİL score (p = 0.029), and frailty of the patients according to FRAIL questionnaire (p = 0.049) were associated with mortality. CONCLUSİON: In our study, 44% of the patients in the frail group who were given chemotherapy died during the follow-up. There was not death in patients who were fit and intermediate-fit group and given chemotherapy. This may be due to the underlying disease, comorbidities and the effect of chemotherapy. CGA is helpful to detect geriatric syndromes, which is predictive for mortality in patients with hematological malignancies prior to treatment.