Tedavi öncesi Geriatri Bilim dDalına danışılan hematolojik maligniteye sahip hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirilmesi ve diğer ölçeklerin mortalite üzerine etkisinin incelenmesi
Comprehensive geriatric evaluation of patients with hematologic malignancy consulted to the Department of Geriatrics pre-treatment and evaluation of the effect of other tools on mortality
- Tez No: 890358
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUFAN ÇİNÇİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumun yaşlanması ve hematolojik hastalıkların doğası gereği 65 yaş üstü hematolojik malignite tanılı hasta sayısı artmaktadır. Bu hastaların tedavi planı öncesinde detaylı değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla kapsamlı geriatrik değerlendirme (KGD) yapılması önerilmektedir. Çalışmamızda amacımız tedavi öncesi geriatri bilim dalına danışılan hematolojik maligniteye sahip hastaların kapsamlı geriatrik değerlendirilmesi , geriatrik sendromların ve diğer ölçeklerin hastane-içi, 1 yıllık ve 5 yıllık takip dönemindeki mortalite üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya ; Ekim 2018 ve Ağustos 2023 tarihleri arasında tedavi öncesinde Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı Polikliniği'ne danışılan hematolojik malignite tanılı 65 yaş ve üstü 84 hasta dahil edildi. Araştırma kapsamında; hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, geriatrik sendromları ve kullanmakta oldukları tedavileri, hasta veya birinci derecede yakınından alınan bilgilerle düzenlenmiş olan geriatri polikliniği hasta dosyalarından elde edildi. Kırılganlık FRAIL skalası , nutrisyon durumu Mini-Nutrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF) , sarkopeni risk durumu SARC-F , fonksiyonellik Katz Günlük Yaşam Aktivitesi (GYA) ve Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri skalası (EGYA) ile değerlendirildi. Tedavi öncesinde her hasta için Hematoloji-Onkoloji Frailite (HOF) ve Geriatrik-8 (G8) skoru hesaplandı. Hastane yatışı durumu, yatış süresi, hastane içi , bir yıllık ve beş yıllık takipte mortalite durumları değerlendirildi. KGD ve diğer tarama ölçeklerinin izlemde mortalite üzerine olan etkileri tek değişken analizleri ve çoklu değişken Cox regresyon analizleri ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %42,9'u (n:36) kadındı ve yaş ortalaması 71.0 (65-96) idi. Hastaların kronik hastalık sayısı ortalaması 3 (1-9) ve en sık görülen kronik hastalık %61,9 (n:53) ile hipertansiyon (HT) idi. Hastaların hematolojik tanılarına bakıldığında en sık görülen tanı %28,6 (n:24) ile NHL olup ; %19'u (n:16) Otolog Kök Hücre Nakli (OKHN) öncesinde danışılmıştır. Hastaların %16,7'si (n:14) herhangi bir tedavi almamış idi. GYA ve EGYA'ya göre sırasıyla hastaların %17,9'u (n:15) ve %26,2'si (n:22) bağımlıydı. MNA-SF ölçeğine göre hastaların %86.9'nda malnütrisyon veya malnütrisyon riski mevcut idi. SARC-F skoru> 4 olan %50 kişi (n:42) vardı. FRAIL skoruna göre hastaların %51,2'si (n:43) kırılgan, %38,1'i (n:32) pre-kırılgandı. G8 skoruna göre tedaviye başlanacak olan hastaların %77,4'ü (n:65) yüksek riskli, HOF skoruna göre değerlendirildiğinde %42,9'u (n:36) kırılgan olarak değerlendirildi. Hastaların %47,6'sı yavaş yürümektedir. Hastaların %63'ü (n:53) COVID-19 aşısı ile hiç aşılanmamıştı. Hastaların %89,3'ünün (n:75) hastane yatışı öyküsü mevcuttu. Hastane-içi mortalite %23,8 (n:20) ,1 yıllık takipte mortalite %33,3 (n:28), 5 yıllık takipte mortalite ise %63,1 (n:53) idi. Yapılan Cox regresyon analizi modellemeleri sonucunda hastane-içi mortalite üzerine etki eden anlamlı bağımsız değişkenler kırılganlık ve sarkopeni riski varlığı olarak saptandı. (sırasıyla p=0.007, p=0.044). Bir yıllık takipte mortalite üzerine etki eden anlamlı bağımsız değişkenler ; erkek cinsiyet , COVID-19 aşı yokluğu, HOF skoru yüksekliği ve albümin düzeyinin düşük olması (sırasıyla p=0.011, p=0.002, p=0.040, p=0.035); beş yıllık takipte mortalite üzerine etki eden anlamlı bağımsız değişkenler erkek cinsiyet , COVID-19 aşı yokluğu ve malnütrisyon durumu (sırasıyla p=0.016, p=
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Due to the aging of the community and the characteristics of haematological diseases, the increase in the number of patients diagnosed with haematological malignancy over the age of 65 is increasing. These patients should be evaluated in detail before the treatment plan. For this aim, comprehensive geriatric assessment (CGA) is recommended. In this study, our aim was to evaluate the effects of comprehensive geriatric assessment, geriatric syndromes and other scales on in-hospital, 1-year and 5-year follow-up mortality in patients with haematological malignancy who were consulted to the geriatrics department before treatment. Materials and Methods: The study included 84 patients aged 65 years and older with a diagnosis of haematological malignancy who were consulted to Marmara University Faculty of Medicine Geriatrics Department Outpatient Clinic between October 2018 and August 2023. Within the context of the study; demographic data, comorbidities, geriatric syndromes and treatments used by the patients were collected from the geriatrics outpatient clinic patient files, which were organised with the information obtained from the patient or his/her first- degree relatives. Frailty was assessed by FRAIL scale, nutritional status by Mini-Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF), sarcopenia risk status by SARC-F, functionality by Katz Activities of Daily Living (ADL) and Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living scale (IADL). Haematology-Oncology Frailty (HOF) and Geriatric-8 (G8) scores were calculated for each patient before treatment. Hospitalisation status, duration of hospitalisation, in-hospital, one-year and five-year follow-up mortality rates were evaluated. The effects of CGA and other screening scales on mortality at follow-up were evaluated by univariate analyses and multivariate Cox regression analyses. Results: Of the patients, 42.9% (n:36) were female and the mean age was 71.0 years (65-96). The mean number of chronic diseases was 3 (1-9) and the most common chronic disease was hypertension (HT) with 61.9% (n:53). The most common haematological diagnosis was Non-Hodgkin Lymphoma (NHL) with 28.6% (n:24) and 19% (n:16) were consulted before Autologous Stem Cell Transplantation (OSCT). 16.7% (n:14) of the patients had not received any treatment. According to the ADL and IADL, 17.9% (n:15) and 26.2% (n:22) of the patients were dependent, respectively. According to the MNA-SF scale, 86.9% of patients had malnutrition or risk of malnutrition. There were 50% (n:42) with a SARC-F score >4. According to the FRAIL score, 51.2% (n:43) of the patients were frail and 38.1% (n:32) were pre-frail. According to the G8 score, 77.4% (n:65) of the patients who would start treatment were considered high-risk, and 42.9% (n:36) were considered frail according to the HOF score. 47.6% of the patients walked slowly. 63% (n:53) of the patients had never been vaccinated with COVID-19 vaccine. 89.3% (n:75) of the patients had a history of hospitalisation. In-hospital mortality was 23.8% (n:20), mortality at 1-year follow-up was 33.3% (n:28), and mortality at 5-year follow-up was 63.1% (n:53). Cox regression analysis modelling revealed that the significant independent variables affecting in-hospital mortality were frailty and presence of sarcopenia risk (p=0.007, p=0.044, respectively). Significant independent variables affecting mortality at one-year follow-up were male gender, absence of COVID-19 vaccination, high HOF score and low albumin level (p=0.011, p=0.002, p=0.040,p=0.035, respectively); significant independent variables affecting mortality at five-year follow-up were male gender, absence of COVID-19 vaccination and malnutrition status (p=0.016, p=