Nazofarenks karsinomu boyun başarısızlığında cerrahi tedavinin sağkalım üzerine olan etkisi
The effect of surgical treatment on prognosis of neck failure in nasopharyngeal carcinoma
- Tez No: 477999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ERKAN KIYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı nazofarenks karsinomu nedeniyle radyoterapi almış hastalarda meydana gelen boyun başarısızlığı durumunda uygulanan boyun diseksiyonunun sağkalım üzerine olan etkilerini incelemek ve diğer prognostik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kasım 1991 ile Aralık 2016 arasında kliniğimizde kurtarma boyun diseksiyonu operasyonu uygulanan 32 hasta araştırmaya dahil edildi. Otuziki hastanın 4'ünde bilateral boyun diseksiyonu uygulandığından dolayı 36 olgu retrospektif olarak incelendi. Sağkalım sürelerin kıyaslanmasında Kaplan Meier analizi (Log Rank testi ile) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate the effects of neck dissection on survival in case of neck failure, which occurred in patients who had radiotherapy due to nasopharyngeal carcinoma and to investigate to determine the other prognostic factors. Materials and Methods: Between November 1991 and December 2016, 32 patients underwent salvage neck dissection operation in our clinic were included in the study. Thirty-six cases were retrospectively analysed because bilateral neck dissection was applied in 4 of 32 patients. Kaplan Meier analysis (with a log rank test) was performed to compare survival times.