Nazofarenks karsinomu nedeniyle radyoterapi uygulanmış olan hastalarda ses ve işitme özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the Voice Characteristics and Hearing in Nasopharyngeal Carcinoma Patients Treated with Radiotherapy
- Tez No: 634556
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BABADEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, nazofarenks kanseri nedeniyle radyoterapi uygulanmış hastaların ses ve işitme özelliklerinin saptanması ve normal bireyler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca elde edilen ses ve işitme bulgularının birbirleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Çalışmaya 19 – 55 yaş aralığında 40 birey dahil edilmiştir. Nazofarenks karsinomu tedavisi görmüş (radyoterapi veya kemoradyoterapi) 21 birey (tedavi bitişi ile değerlendirme arasında geçen süre 3 – 225 ay) çalışma grubuna, sağlıklı 19 birey kontrol grubuna dahil edilmiştir. Bireyler odyolojik olarak immitansmetri ve saf ses odyometri ile değerlendirilmiştir. Ses değerlendirmeleri; GRBAS ölçeği ve SHE – 10 ölçeği kullanılarak sübjektif olarak, alınan ses kayıtlarının“özelleştirilmiş PRAAT programı”kullanılarak akustik analizi (F0, %jitter, % shimmer, ortalama NHR) ile objektif olarak yapılmıştır. Nazofarenks karsinomu tedavisi görmüş bireylerde GRBAS ve SHE – 10 ile değerlendirilen sübjektif ses kalitesi bulguları kontrol grubundan daha kötüdür (p < 0.05). Objektif değerlendirme bulgularından F0 değerleri kontrol grubundan daha düşüktür, pertürbasyon parametreleri olan jitter ve shimmer değerleri ile gürültü parametresi olan NHR değerleri kontrol grubundan daha yüksektir (p < 0.05). Bu bireylerde saf ses odyometrisi sonucu saptanan hava ve kemik yolu eşikleri ve saf ses ortalamaları kontrol grubundan daha yüksektir (p < 0.05). Ses değerlendirme bulguları ile saf ses odyometrisi bulgularının ilişkisi, normal bireylerde ve nazofarenks karsinomu tedavisi almış bireylerde farklılıklar göstermektedir. Sonuç olarak nazofarenks karsinomu tedavisi nedeniyle, baş ve boyun bölgesine yönelik radyoterapi ve/veya kemoradyoterapi uygulanmış bireylerde hem ses analizi bulguları hem de saf ses odyometri bulguları normal bireylerden daha kötüdür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the voice characteristics and hearing in nasopharyngeal carcinoma patients treated with radiotherapy and to compare them with normal individuals. In addition, the relationship between the obtained voice and hearing data were evaluated. Forty individuals between the ages of 19 and 55 were included in the study. Twenty-one individuals treated (radiotherapy or chemoradiotherapy) for nasopharyngeal carcinoma (period between treatment and evaluation is 3 – 225 months) were included in the study group and 19 healthy subjects were included in the control group. Individuals were assessed audiologically by immitansmetry and pure tone audiometry. For evaluation of the voice; GRBAS scale and the VHI - 10 scale were used as subjective assesment, acoustic analysis of the received sound recordings using the“customized PRAAT programme”(F0,% jitter,% shimmer, average NHR) was done for objective assessment.