Baş boyun kanserlerinin radyoterapisinde 5 alan segmentli konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapinin (YART) karşılaştırılması
The comparison of five-field segmented conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy(IMRT) in the radiotherapy planning of head and neck cancers
  1. Tez No: 326396
  2. Yazar: YAKUP ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA ESASSOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, nazofarenks kanseri radyoterapisinde 5 alan konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi (YART) teknikleri kullanılarak hedef hacimlerin ve kritik yapıların aldığı dozların karşılaştırılmasıdır.Tedavi planlaması için tedavi pozisyonunda yatırılan hastalardan Bilgisayarlı Tomografi aygıtı ile alınan görüntüler TPS'e aktarılmıştır. ICRU 50-62 no'lu protokolde tanımlanan hedef hacim ve riskli organlar, elde edilen tüm BT kesitlerinde ilgili hekim tarafından konturlanarak 3 boyutlu görüntüler oluşturulmuştur.Çalışmada incelenen nazofarenks karsinomu tanılı 10 hasta için 5 alan konformal radyoterapi tekniği ile yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniği kullanılarak tedavi planlamaları yapılmıştır. YART için tanımlanan dozlar günlük fraksiyon başına PTV69.96 için 2.12 Gy, PTV61.05 için 1.85 Gy ve PTV54 için 1.63 Gy olacak şekilde 33 fraksiyonda simültane entegre boost olarak verilmiştir. 5 alan konformal radyoterapi için tanımlanan günlük fraksiyon dozu 2 Gy olup toplam 35 fraksiyonda 70 Gy'e göre planlanmıştır. 5 alan tekniğinde kullanılan alanların gantri açıları sağ ve sol yan için sırasıyla 2700±100 , 900±100 dir. Sağ arka oblik ve sol arka oblik için gantri açıları 2100 ve 1500' dir. Beşinci alan 1800 gantri açısı ile sağ arka ve sol arka olmak üzere iki yarım demetten oluşmuştur.5 alan tekniğinde spinal kordun ortalama maksimum dozunun 48.22 Gy, YART tekniğinde spinal kordun ortalama maksimum dozunun 43.43 Gy olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda her iki planlama tekniğinden elde edilen verilere göre 5 alan tekniği ile YART tekniği arasında hedef hacimlerin sarması bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı ancak YART tekniğinin kritik organları (spinal kord) daha iyi koruduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to compare the doses that the target volumes and critical structures using five field segmented conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy (IMRT) techniques in nasopharyngeal cancer.The computed tomography (CT) images of the scanned patients, which were taken at the treatment position, were transferred to TPS for treatment planning. The targeted volumes and critical structures were contoured by the attending physician according to ICRU 50-62 protocol for nasopharyngeal cancer and three dimensional images were formed.For 10 patients diagnosed with nasopharyngeal carcinoma examined in this study, treatment plannings done using with five fields conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy. The prescribed daily doses per fraction for IMRT; 2.12 Gy for PTV69.96, 1.63 Gy for PTV61.05 and 1.85 Gy for PTV54 simultaneous integrated boost to be given in 33 fractions. For five fields conformal radiotherapy is defined total 35 fractions of 2 Gy daily fractions to 70 Gy was planned. The gantry angles used in five fields technique for right and left lateral was respectively 2700 ±100 and 900 ± 100. For the right posterior oblique and left posterior oblique gantry angles are 2100 and 1500. The fifth field 1800 left posterior and right posterior are composed of two half beam.The mean maximum dose of the spinal cord was observed 48.22 Gy in five fields technique and 43.43 Gy in IMRT technique. According to data obtained as a result of the study in both planning techniques, statistically significant differences in target volumes coverage does not exist but IMRT were better sparing of critical organs (spinal cord vs.).