Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi yerleşim alanı için bir 'Bilgi Sistemi' tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 47802
  2. Yazar: UFUK NARLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
i ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESi YERLEŞİM ALANI İÇİN BİR“BİLGİ SiSTEMi”TASARIMI VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ Ufuk NARLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Metin BAŞAL 1996, Sayfa: 69 Jüri: Prof.Dr.Yetkin GÜNGÖR (Başkan) Prof.Dr. Metin BAŞAL (Danışman) Doç.Dr.Can KUMBARACIBAŞI (Üye) Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi (A.Ü.Z.F.) yerleşim alanı için bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) tasarımı ve uygulaması gerçekleştirerek, CBS' lerinin kullanıcılara sağladığı hızlı, doğru ve gerçekçi analiz ve karar verme olanaklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Tez kapsamında, öncelikle CBS kavramı genel hatları ile ele alınarak tarihi gelişiminden sözedilmiş, dünyada ve ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin örnekler sunulmuştur. Kampus alanı için bir CBS oluşturulması amacıyla, çalışma alanının 1/1000 ölçekli sayısal haritası, hava fotoğraflarından yararlanılarak analitik kıymetlendirme aletinde fotogrametrik yöntemlerle üretilmiştir. Bu veriler, yersel gözlemlerle elde edilen verilerle birleştirilerek AUTOCAD ortamında işlenmiştir. Oluşturulan katmanlara ilişkin veriler PC ARC/INFO yazılımı içerisinde kullanılarak topoloji kurulmuş ve detaylara ilişkin öznitelik bilgileri sisteme girilmiştir. Bu grafik ve non-grafik veriler üzerinde yapılacak örnek sorgulamalar için PC ARC/VIEVV yazılımı kullanılarak haritalama ve raporlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Peyzaj Mimarlığı bölümünde mevcut olan ARC/INFO ve ARCA/IEVV yazılımları gerçek veriler ile denenerek olumlu ve olumsuz yanları değerlendirilmeye çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), Analiz, Sorgulama.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN INFORMATION SYSTEM FOR THE AREA OF AGRICULTURE FACULTY, ANKARA UNIVERSITY Ufuk NARLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof. Dr. Metin BASAL 1996, Pages: 69 Jury : Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof.Dr. Metin BASAL (Advisor) Assoc.Prof.Dr.Can KUMBARACIBAŞI In this research, it is aimed to reveal the features of Geographic Information System (GIS) in making decisions fast, accurate and realistic, by applying a design and implementation of GIS in the premises of Agriculture Faculty, Ankara University. Considering the general concept of GIS, the historical background has been stated and some examples relating to the activities held in both Türkiye and abroad have been given. A 1/1000 scale digital map of project area has been produced with photogrammetric method, from aerial photographs, using analytical stereoplotter in order to establish a GIS for the campus area. These data were processed by combining ground survey data in Autocad software. Data related to the established layers were used in PC ARC/INFO and topology was created and also object attributes were introduced to the system. PC ARCVIEW software was used to query of graphical and non-graphical data and mapping and extracting of reports. Also, available ARC/INFO and ARCVIEW softwares existing in Landscape Architecture Department were tested using real data and evaluated for both positive and negative aspects. KEY WORDS : Geographic Information System (GIS), Analysis, Querying.