Selim tiroid hastalıkları nedeni ile tiroidektomi yapılan hastalarda tiroid üst pol farklı bağlama tekniklerinin süperior laringeal sinir hasarı üzerine etkisinin laringeal elektromiyografi ile karşılaştırılması
Comparison of three different techniques during upper thyroid lobe ligation on superior laryngeal nerve injury with the aid of cricothyroid muscle electromyography in patients with benign thyroid disorders.
- Tez No: 248590
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZGÜLTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Literatürde yer alan klinik çalışmalarda LigaSureTM, UltracisionTM ve konvansiyonel bağlama tekniklerinin ameliyat sonrası daha çok kanama, hipokalsemi ve reküren laringeal sinir yaralanması gibi komplikasyonları karşılaştırılmış, süperior laringeal sinir (SLS) yaralanması üzerine veriler yetersiz kalmıştır.Amaç: Selim tiroid hastalıkları nedeni ile tiroidektomi ameliyatı uyguladığımız hastalarda tiroid üst polün diseksiyonunda üç farklı tekniğin SLS yaralanması üzerine etkisini krikotiroid kas elektromiyografisi (EMG) ile karşılaştırmayı amaçladık.Yöntem ve Gereç: Prospektif ve randomize tasarlanan bu çalışmada İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi A.D. Endokrin Servisi Kliniği'nde 15 Eylül 2008 ve 20 Şubat 2009 tarihleri arasında tiroidektomi ameliyatı yapılan toplam 45 hasta dahil edildi. Hastalar randomize edilerek her biri 15'er hastadan oluşan toplam 3 gruba ayrıldı. Her iki tiroid üst polü gruplarda sırasıyla LigaSureTM, UltracisionTM ve konvansiyonel klempleme-bağlama-kesme yöntemleri ile serbestlendi. Hastaların demografik bilgileri, ameliyat öncesi ve sonrası EMG bulguları, ameliyat tekniği, ameliyat sonrasında hastaların ses şikayetleri ve patolojik tanıları değerlendirildi.Bulgular: Hastaların 37'si kadın (%82), 8'i erkek (%18) ve yaş ortalaması 47.9 yıl idi (yaş dağılımı: 26-68 yıl). Demografik özellikler, cerrahi işlemler, ses şikayetleri ve patolojik tanılar tüm gruplarda istatistiksel olarak benzer bulundu. Ameliyat öncesi EMG bulguları normal olan toplam 84 adet SLS çalışmaya alındı. Kontrol EMG'de LigaSure grubundaki 28 sinirin 3'ünde (%10.7), Ultracision grubundaki 28 sinirin 2'sinde (%7.1) ve konvansiyonel gruptaki 28 sinirin 2'sinde (%7.1) zayıf potansiyel aktivite veya denervasyon paternleri izlendi. Sinir hasarı açısından yapılan istatistiksel karşılaştırmada gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (P >0.05).Sonuç: Konvansiyonel klempleme-bağlama-kesme tekniği ile karşılaştırıldığında, hemostatik cihazların SLS eksternal dal hasarı riskini artırmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The published clinical studies regarding the use of LigaSureTM, UltracisionTM and conventional clamp-and-tie techniques have compared the postoperative complications including haemorrhage, hypocalcemia and recurrent laryngeal nerve injury but the effects on the superior laryngeal nerve (SLN) injury remains unanswered.Purpose: We aimed to compare the effects of the three different techniques on SLN injury with the aid of cricothyroid muscle electromyography (EMG) in patients who underwent thyroidectomy for benign disorders.Materials and Methods: In this prospective randomized study, 45 patients who underwent thyroidectomy were included between September 15, 2008 and February 20, 2009 in I.U., Cerrahpasa Medical School, Endocrine Surgery Unit. Patients were randomized and divided into 3 groups; LigaSureTM, UltracisionTM and conventional groups, each containing 15 patients. Patients demographic data, the preoperative and postoperative EMG findings, surgical techniques, postoperative voice problems and pathological diagnoses were evaluated.Results: There were 37 females (82%) and 8 males with a mean age of 47.9 years (range, 26-68 years). The demographic features, types of operations, vocal problems and the pathological results were statistically comparable among the groups. A total number of 84 identified external branch of SLNs with normal preoperative EMG were included. Weak patentials or denervation patterns were detected in 3 of 28 nerves (10.7%) in the LigaSure group, 2 of 28 nerves (7.1%) in the Ultracision group, and 2 of 28 nerves (7.1%) in the conventional group, this being statistically insignificant (P >0.05).Conclusion: Compared to the conventional technique, the use of haemostatic devices was not found to increase the risk SLN injury.