Farklı salım kinetiğine sahip iki katlı tabletlerin hazırlanması ve tablet özelliklerinin in-vitro değerlendirilmesi
Prepearing and in-vitro evaluation of bilayer tablets consisting of different release kinetics
- Tez No: 478063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİMUÇİN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu proje kapsamında yapılan çalışma ile konvansiyonel dozaj şekilleri gibi uygulanan ancak iki etkin maddeyi (donepezil ve memantin) iki farklı salım özelliğiyle serbestleştiren bir dozaj formu olan çift katlı tablet geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmalar sırasında öncelikle çift katlı tabletlerin uzun salım yapması istenen tabakasının formülasyonları üzerinde durulmuştur. Bu aşamada farklı üretim tekniklerinden, farklı tip ve molekül ağırlıklarında salım polimerlerinden ve polimer karışımlarından yararlanarak 13 farklı formülasyon hazırlanmıştır. Hızlı salımlı tabaka için ise süre, maliyet ve üretim risklerinin azlığı açısından en çok tercih edilen, direkt baskı metodu kullanılarak iki farklı formül hazırlanmıştır. Tek başlarına en uygun sonuçları veren formülasyonlar bir araya getirilerek çift katlı tabletler oluşturulmuştur. Yapılan bu çalışma ile 4 farklı parametrenin ilaç salımına etkilerini inceleme fırsatı bulunmuştur; farklı polimerlerin ilaç salımına etkisi, farklı özellikte salım kontrol eden polimer kombinasyonlarının ilaç salımına etkisi, aynı polimerin farklı molekül ağırlıklarının ilaç salımına etkisi ve üretim yönteminin ilaç salımına etkisi. Çalışmalar sonucunda bir tarafı 0. Derece kinetikle diğer tarafı hızlı salım yapan çift katlı tablet formülasyonu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, developing bilayer tablet as aplicates like a convantional dosage form but includes two different active (donepezil and memantine) pharmaceutical ingredients with different release profiles. Primarily, controlled release phase formulations of bilayer tablets were studied. 13 different formulations have been worked with several production techniques, diverse polymer types with various molecular weight and compositon of these polymers. For immediate release phase, two different formulations have been prepeared with direct compression method considering the time and cost of manufaturing and also minimalization of production risk factors. Formulations which have best results by monolitical tablet versions were selected and used in bilayer tablet preparation. Conclusion of all these studies, we had chance to evaluate the effect of 4 parameters on dissolution; various polymer types, combination of polymers which have different kind of release control properties, same polymer type with different molecular weight and production process. Result of studies, bilayer tablets have been evaluated with one part 0. degree release kinetics and the other immediate release.