BRCA1 ve BRCA2 genleri metilasyonu ile infertil erkeklerdeki sperm DNA fragmentasyonu arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between BRCA1, BRCA2 genes methylation and sperm DNA fragmentation on infertile men
  1. Tez No: 478089
  2. Yazar: EMEL SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN GÜNEŞ, YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALPER ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Üroloji, Genetics, Medical Biology, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ve erkek infertilitesinderolü olan sperm DNA fragmentasyonunun (SDF) BRCA1 ve BRCA2 genlerinin metilasyonu ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmaya, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Polikliniğinde sperm analizi yapılan 73 oligoasthenoteratozoospermik (OAT) infertil erkek ve altı normozoospermik gönüllü dahil edildi. Semen örneklerinde TUNEL yöntemi ile SDF ve DNA izolasyonu sonrası metilasyona spesifik PCR (MSP) ile BRCA1 ve BRCA2 genlerinin metilasyon paterni incelendi. Sonuçlar SPSS Paket programında analiz edildi. Bulgular: Sperm DNA fragmentasyonu ortalaması %21,79 olarak belirlendi. SDF oranının“hasarlı”olarak değerlendirilebilmesi için eşik değer %12,95 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the study was to investigate whether the methylation status of BRCA1 and BRCA2 genes is associated with sperm DNA fragmentation (SDF) which emerges due to various reasons and is effective in male infertility. Material and Method: Seventy three oligoasthenoteratozoospermic infertile men and six normozoospermic volunteers who were diagnosed in Department of Urology at Ondokuz Mayis University, Faculty of Medicine were studied. To investigate SDF TUNEL assay was employed and methylation pattern of BRCA1 and BRCA2 genes were investigated by methylation-specific PCR (MSP) method after DNA isolation. The results of the study were analyzed by using. Results: The average SDF was calculated 21.79%. The calculated threshold value for damaged SDF was 12.95%.