Sekiz haftalık su cimnastiğinin sedanter bayanlarda yaşam kalitesine etkisi
Effect of 8-week water gymnastics on the quality of life of sedentary ladies
  1. Tez No: 478090
  2. Yazar: BURCU GÜLDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç:Araştırma, sedanter bayanlarda sekiz haftalık su cimnastiğinin yaşam kalitesi ve bu kaliteyi oluşturan alt boyutlar (genel yaşam kalitesi, genel sağlık, bedensel sağlık, ruhsal sağlık, sosyal alan ve çevresel alan) üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca 8 haftalık su cimnastiğinin sedanter bayanlarda vücut ağırlığına, bel/kalça oranına, vücut yağ oranına ve yüzme performanslarına etkisi araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 17 sedanter bayan (yaş;37.11±5.01) katılmıştır. Egzersiz programı sekiz hafta süresince su cimnastiği programı şeklinde yapılmıştır. Egzersizlerin başladığı ilk gün ve sekizinci haftanın tamamlandığı gün olmak üzere katılımcıları vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi, vücut yağ yüzdesi, yaşam kalitesi ve yüzme performans puanları kaydedilmiştir. Yaşam kalitesi ölçümü için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği kısa formu (WHOQOL-Bref-tr) kullanılmıştır. Ön test ve son test puanları arasındaki farklılıklara paried simple t- testi ile bakılmıştır. Bulgular: Sekiz haftalık su cimnastiği programının sonunda katılımcı sedanter bayanların egzersizler öncesi bedensel sağlık puanları 27,23±3.56 bulunurken egzersiz sonrasında 29,41±4,27 olarak bulunmuştur. Ruhsal sağlık puanları egzersiz öncesi 17,71±2,02 bulunurken egzersiz sonrasında 18,82±2,27 olarak tespit edilmiştir. Çevresel alan puanları egzersiz öncesi 31,12±4,65 egzersiz sonrasında ise 31,41±4,60 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of eight-week water gymnastics on the quality of life and sub-dimensions (general quality of life, general health, physical health, mental health, social and environmental space) of sedentary ladies. At the same time, the effect of 8-week water gymnastics has been investigated among the physical performance and quality of life of sedentary ladies according to the decerasing measurements of body weight, waist / hip ratio and body fat ratio. Material And Methods: Seventeen adult sedentary ladies participated in the study. The exercise program was conducted in the form of a water gymnastics exercise for eight weeks. Participants included body weight, body mass index, body fat percentage and quality of life scores, on the first day of the exercises and the day the eighth week was completed. SF-36 was used to measure the quality of life. Differences between the recorded pre-test and post-test scores were statistically compared. Results: At the end of the eight-week water gymnastics program, participant sedantary ladies had physical health scores of 27.23±3,56 before exercise and 29.41±4,27 after exercise. Mental health scores were found to be 17,71±2,02 before exercise and 18,82±2,27 after exercise. Environmental domain scores were 31,12±4,65 before exercise and 31,41±4,65 after exercise.