Bacterial cloning and expression of BRCAZ encoded proteins
BRCAZ geninin bakteriye klonlanıp ekspresyonu
  1. Tez No: 58584
  2. Yazar: A.EMRE SAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET BRCA2 GENİNİN BAKTERİYE KLONLANIP EKSPRESYONU Emre Sayan Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk Ağustos 1997, 109 sayfa. Meme kanseri dünyada kadınlar arasında en yaygın görülen kanserdir. Her on kadından birinin 80 yaşından önce meme kanserine yakalanacağı düşünülmektedir. Kalıtım meme kanseri riskinin en önemli belirleyicisidir. Her on kadından üçünün ailesinde meme kanseri geçmişi vardır ve her on kadından birinin ailesinde birden çok meme ve over kanserli birey olduğu sanılmaktadır. BRCA2 yeni bulunmuş bir kansere yatkınlık genidir ve ailesel meme kanserlerinde yüzde kırk ihtimalle mutasyona uğrar. BRCA2 tümör baskılayıcı geni, hiçbir bilinen genle benzerliği olmayan 3418 aminoasit uzunluğunda bir protein kodlar. Şu ana kadar BRCA2 proteininin fonksiyonları ile ilgili tatmin edici bilgiler elde edinilememiştir ve bu genin özellikleri keşfedilmeyi beklemektedir. Bu genle ilgili eksiklikler, yeni düşünceler ve yeni teknik yaklaşımlarla bulunulabilir. Bu tip çalışmalar için BRCA2 geninin klonlanması ve proteininin saflaştırılması gerekmektedir. Biz bu çalışmada BRCA2 geninin ekzon 1 Tinden bir parça ve ekzon 19' dan 2T ye kadar olan kısmı 2 birleştirilebilir parça olarak klonladık. BRCA2 genindeki mutastonlann çoğu karboksil ucu olmayan proteinler oluşturduğu ve kansere sebeb olduğu için karboksil uç kısmının proteinini bakteride ürettik ve saflaştırdık.TO MY PARENTS EROL AND ZEYNEP SAYAN AND TO MY GRANDPARENTS ALİ AND RE VMAN ERKELIÇ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BACTERIAL CLONING AND EXPRESSION OF BRCA2 ENCODED PROTEINS. Emre Sayan M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk August 1997, 109 pages. Breast cancer is known to be the most common cancer among women in the world. It is assumed that one in ten women will develop breast cancer till the age 80. Heredity is the major risk determinant in breast cancer. 30% of the women with breast cancer have a positive family history and 10% of women is defined to have high risk of early onset breast cancer who have multiple family members of breast and ovarian cancer. A novel breast cancer susceptibility gene, BRCA2 was confirmed to account more than 40% of the mutations in familial breast cancer patients. BRCA2 tumor supressor gene encodes a 3418 amino acid protein with little or no homology to other known proteins. There is no significant data concerning the cellular functions of BRCA2 and many facts about BRCA2 are waiting to be uncovered. The gaps in the knowledge about BRCA2 must be filled by generating new points of views and technical approaches. Such studies require the cloning of BRCA2 and the presence of purified protein products. In this study we cloned a fragment of exon 1 1 and exons 19 to 27 as 2 overlapping fragments. Since more than 80% of the mutations result in the loss of the C-terminai of the protein and produce cancer phenotype, we expressed and purified the extreme C-terminus of the BRCA2 protein. t II