Türk yetişkin popülasyonunda sella tursika boyutlarının cinsiyet ve yaşa göre dağılımı
Distribution of sella turcica dimensions according to sex and age in Turkish adult population
- Tez No: 478088
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Türk yetişkin popülasyonunda sella tursika boyutlarının belirlenmesi. Materyal ve Metot: 2010-2016 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Radyoloji Anabilim dalında çekilmiş paranazal sinüs bilgisayarlı tomografi görüntülerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi. Bulgular: Türk yetişkin popülasyonunda sella tursikanın ortalama uzunluğu 0,955963145 cm, ortalama derinliği 0,806327518 cm ortalama çapı 1,160537838 cm olarak ölçülmüştür. Erkekler için ortalama uzunluk 0,969808943 cm, ortalama derinlik 0,806097561 cm, ortalama çap 1,179085366 cm, kadınlarda ise ortalama uzunluk 0,934807453 cm, ortalama derinlik 0,806678882 cm, ortalama çap 1,132198137 cm olarak bulunmuştur. Sonuç: Türk yetişkin popülasyonunda sella tursikanın ortalama çapı ve ortalama uzunluğu erkeklerde kadınlardan fazla olmakla birlikte, ortalama derinlik erkekler ve kadınlarda benzerdir. Ortalama uzunluk, ortalama derinlik, ortalama çap 50-59 yaş grubunda diğer yaş gruplarına göre daha büyüktür. Yaş ile uzunluk, yaş ile derinlik ve cinsiyet ile çap arasında korelasyon bulunmuştur. Uzunluk ile derinlik, uzunluk ile çap ve derinlik ile çap arasında korelasyonun daha güçlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of sella tursika dimensions in Turkish adult population. Materials and Methods: Retrospective evaluation of paranasal sinus computed tomography images taken at Ondokuz Mayıs University, Department of Radiology, between the years 2010-2016. Results: The average length of sella turcica in the Turkish adult population was 0.955963145 cm, mean depth was 0.806327518 cm and the mean diameter was measured as 1,160537838 cm. The average length for males was 0.9669808943 cm, mean depth was 0.806097561 cm, mean diameter was 1.179085366 cm. The average mean length for females was 0.934807453 cm, mean depth was 0.806678882 cm and mean diameter was 1.132198137 cm. Conclusion: The average depth and mean length of sella turcica in the Turkish adult population is similar to that of males and females, while the average depth is higher in females than males. Mean length, mean depth, mean diameter are greater in the 50-59 age group than in the other age groups. There is a correlation between age and length, age and depth, and gender and diameter. It has been found that the correlation between length and depth, length, diameter and depth and diameter is stronger.