Production of recombinant human BRCA1 encoded proteins in E.coli
İnsan BRCA1 rekombinant proteinin E.coli'de üretilmesi
  1. Tez No: 58594
  2. Yazar: BERNA SUAT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET insan BRCA1 Rekombinant Proteininin E.co/î'de Üretilmesi Berna S. Özçelik Yüksek Lisans Tezi, Molekûler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tez yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet Öztürk Ağustos 1997, 137 sayfa BRCA1 geni, ailesel, genç yaşta baş gösteren meme kanseri ile ilişkisi olduğu saptanan ilk gendir ve onyedinci kromozomda yer almaktadır. BRCA1 geni 17. kromozomun q kolunda 100 kilobazlık bir alana yayılmıştır. 24 ekzonu vardır ve bunlardan 22 tanesi transkripsiyon ile 7.8 kilobaz uzunluğunda bir mRNA kodlar. Bu mRNA'nın en bol memede ve överde bulunduğu ve translasyonu sonucu 1863 amino asit uzunluğunda bir polipeptid oluştuğu saptanmıştır. BRCA1 proteininin hücredeki rolü henüz tam olarak bilinmemektedir. BRCAl'in hücredeki işlevleri hakkında pek çok bilgi eksikliği ve çelişkiler mevcut olduğundan, yeni bakış açılarının ve tekniklerin geliştirilmesi gereklidir. Bu tip çalışmalarda saflaştırılmış proteine ihtiyaç duyulduğundan, çalışmalarımızı bu yöne yönlendirdik. Bu çalışmada BRCA1 genini dört kesişen fragman halinde pCR-Script Amp, SK (+) vektörüne ve karboksil terminalini bir ekspresyon vektörüne klonladık. 73 kilodaltonluk bir ekspresyon ürününü afinite kromatografi ile saf bir şekilde izole ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production of Recombinant Human BRCA1 Encoded Proteins in E.coli. Berna S. Özçelik M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Prof. Dr. Mehmet Öztürk August 1997, 137 pages Among the risk factors that cause breast cancer, heredity emerges as the major determinant. BRCA1 is the first gene which was found to be associated with inherited early-onset breast cancer. BRCA1 is spread over a 100 kb region on human chromosome 17q21 and consists of 22 coding exons which are transcribed into a 7.8 kb long mRNA. This mRNA is abundant in breast and ovarian tissues and encodes a polypeptide of 1863 amino acids. The exact cellular function of BRCA1 remains to be elucidated. As there are many gaps of knowledge and many conflicts about the cellular functions of BRCA1, new points of views and technical approaches should be generated. As such studies require the presence of purified protein products, we aimed to express and purify BRCA1 encoded proteins. In this study we cloned the BRCA1 gene in four overlapping fragments into the pCR-Script Amp, sk (+) cloning vector and subcloned the carboxyl terminal into the pQE expression vector. The 73 kD gene product was purified by affinity chromatography. m