Elektromanyetik alanın sıçan testislerindeki etkilerine karşı timokinon ve luteolin'in koruyuculuğunun stereolojik ve histokimyasal yöntemlerle araştırılması
Investigation of effects of thymoquinone and luteolin on rat testis exposed to electromagnetic field via stereological and histochemical methods
- Tez No: 478094
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN ZÜHAL ALTUNKAYNAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu çalışmada, elektromanyetik alan (EMA) maruziyetinin erkek üreme sistemi üzerine olan olumsuz etkilerini araştırmak ve ortaya çıkabilecek olumsuz etkilerin kullanılan timokinon ve luteolin ile azalttılıp azalttılamayacağının gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 200 gr vücut ağırlığında 12 haftalık 36 erişkin erkek Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Hayvanlar rastgele altı gruba ayrılmıştır: Kontrol (Kont, n=6) grup, EMA'ya maruz bırakılan grup (EMA, n=6), Luteolin uygulanan grup (Lut, n=6), EMA maruziyeti ile birlikte Lut uygulanan grup (Lut+EMA, n=6), timokinon verilen grup (Tim, n=6), EMA maruziyeti ile birlikte Tim verilen grup (Tim+EMA, n=6). Yirmi sekiz günlük deney süresinin sonunda deneklere, anestezi altında kardiyak perfüzyon yapılmıştır. Sonrasında deneklerin testis dokularından alınan örnekler histolojik, stereolojik, biyokimyasal ve immunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Stereolojik değerlendirme sonucunda EMA'ya maruziyetin spermatogenetik seriyi oluşturan primer spermatosit ve spermatid hücrelerde ve ayrıca Leydig hücrelerinin sayısı üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu gözlenmiştir (p˂0.05). Bu noktada, Lut ve Tim'in EMA'nın ilgili hücrelerde oluşturduğu hasarlara karşı koruyucu etikiye sahip oldukları ortaya konmuştur (p˂0.05). Bu bulgulara paralel olarak stereolojik sonuçlar histolojik ve immunohistokimyasal bulgular ile desteklenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular 900 MHz EMA maruziyetinin sıçanların testis dokusu üzerinde birtakım olumsuz etkilere neden olduğu ancak Lut ve Tim'in ortaya çıkan hasarları önemli ölçüde azalttığı ve Lut'un Tim'e kıyasla daha fazla koruyucu etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the negative effects of exposure to electromagnetic field (EMF) on the male reproductive system, and to observe whether or not the possible adverse effects could be reduced using thymoquinone and luteolin administration. Materials and Methods: In this study, thirty-six adult male Wistar albino rats weighing 200 g and aged 12 weeks old were used. The animals were randomly divided into 6 groups: control (Cont, n = 6) group, group exposed to EMF (EMF, n = 6), administered luteolin group (Lut, n = 6), administered thymoquinone group (Tim, n = 6), EMF exposed group with Lut, EMF exposed group with Tim (EMF+Tim, n = 6). At the end of the twenty-eight day trial period, the subjects underwent cardiac perfusion under anesthesia. Subsequently, samples taken from the testicular tissues of the subjects were evaluated by histological, stereological, biochemical and immunohistochemical methods. The data obtained were statistically compared. Results: As a result of the stereological evaluation, it was observed that exposure to EMF caused a deleterious effect on spermatogenetic series forming primery spermatocytes and spermatid cells as well as Leydig cells (p˂0.05). It has been demonstrated that Lut and Tim had protective effect on the damages due to EMF exposure in the relevant cells (p˂0.05). Consistent with these findings, stereological results were supported by histological, biochemical and immunohistochemical findings. Conclusion: Our findings revealed that exposure to 900 MHz EMF brought about complications on testicular tissue of rats, and Lut and Tim administration significantly reduced the testicular damages. Moreover, Lut had more restorative influence in comparison to Tim.