Pulslu elektromanyetik alanın sıçan kas dokusu iskemi reperfüzyon hasarına etkisi
Effect of pulsed electromagnetic field on rat muscle ischemia reperfusion injury
- Tez No: 704902
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN METİN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş ve Amaç: iskemi, bir dokuya gelen kan akıĢının azalması veya durması olarak tariflenir. Reperfüzyon ise dokuya tekrar kan akıĢı sağlanmasına verilen isimdir. Dokulara gelen kan akımındaki bu değiĢiklikler, dokuda bir hasar bırakır. Bu hasar; oluĢan iskeminin nedenine, süresine ve Ģiddetine, ayrıca reperfüzyona bağlı olarak geliĢmektedir. OluĢan bu hasara iskemi reperfüzyon(Ġ-R) hasarı adı verilir. Ġ-R hasarı birçok mekanizmanın eĢlik ettiği kompleks bir patofizyolojik süreci barındırmakla birlikte, bu mekanizmaların aydınlatılması, hasarın önüne geçebilecek çözümler için bir arayıĢ doğurmuĢtur. Cerrahi ve farmakolojik olarak çok sayıda çalıĢma yapılmasına rağmen, Ġ-R hasarını geri döndürebilecek güvenli bir tedavi günümüzde halen bulunamamıĢtır. Pulslu elektromanyetik alan (PEMA) tedavisi, uzun yıllardır kullanılan, baĢta kemik iyileĢmesi olmak üzere yara iyileĢmesi, doku rejenerasyonu ve antiinflamatuar özellikleri kanıtlanmıĢ bir tedavi modalitesidir. ÇalıĢmamız, sıçan alt ekstremitesinde oluĢturulan Ġ-R hasarı sonrası PEMA uygulamasının iskelet kasındaki hasara olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: YaĢları 4-6 ay arasında olan, baĢlangıç ağırlıkları 250-350 g arasında değiĢen 40 adet Wistar-Albino türü erkek sıçan, 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1, kontrol grubu olup hiçbir uygulama yapılmamıĢtır (n=10). Grup 2, 3 ve 4'teki sıçanların alt ekstremitelerinde hindlimb iskemi yöntemine uygun olarak femoral arter-ven sistemindeki kan akıĢı mikroklipsler ile durdurularak 4 saat iskemi oluĢturulmuĢtur. 4 saat sonra reperfüzyon sağlanmıĢtır. Grup 2'ye herhangi bir tedavi uygulanmamıĢtır (n=10). Grup 3'te Ġ-R hasarı oluĢturulduktan sonra 30 gün boyunca günde 1 saat PEMA tedavisi uygulanmıĢtır (n=10). Grup 4'te Ġ-R hasarı oluĢturulduktan sonra 30 gün boyunca günde 2 saat PEMA tedavisi uygulanmıĢtır (n=10). 30 gün sonra sıçanların alt ekstremiteleri makroskopik olarak Ġskemi Skoru ile değerlendirilmiĢtir. Kuyruk veninden indosiyanin yeĢili (ICG) uygulaması sonrası SPY cihazı ile alt ekstremite perfüzyonu görüntülenmiĢ ve haritalanmıĢtır. Değerlendirme sonrası sıçanlar sakrifiye edilerek gastroknemius kaslarından örnekler alınmıĢtır. Alınan örnekler ıĢık mikroskobu ve elektron mikroskobunda incelenmiĢtir. Ayrıca kas fonksiyonlarını biyofiziksel olarak incelemek için izole organ banyosuna alınarak kasların izometrik kasılma güçleri değerlendirilmiĢtir. Bulgular: Ġskemi Skoru'na göre yapılan makroskopik değerlendirme sonucu tüm gruplar Normal olarak değerlendirilmiĢtir. SPY cihazında yapılan görüntülemelerde yüzdesel olarak haritalandırma yapıldığında Grup 3 ve Grup 4'teki perfüzyonun Grup 2'den daha iyi olduğu, Grup 1'e benzediği izlendi. IĢık mikroskobunda lökosit yoğunluğunun, Grup 3 ve Grup 4'te azaldığı, bu gruplar arasındaki karĢılaĢtırmada Grup 3'teki azalmanın daha çok olduğu izlendi. Lenfosit yoğunluğunun Ġ-R oluĢturulan tüm gruplarda arttığı izlendi. Neovaskülarizasyon kapiller yoğunluğu ile değerlendirilmiĢ olup, PEMA uygulanan Grup 3 ve Grup 4'te anlamlı derecede arttığı gözlenmiĢtir. Elektron mikroskobunda yapılan incelemede Grup 3 ve Grup 4'teki kas dejenerasyonlarında geri dönüĢ olduğu gözlenmiĢ olup, Grup 4'teki morfolojinin Grup 1 ile benzer olduğu izlenmiĢtir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Ischemia is defined as the reduction or cessation of blood flow to a tissue. Reperfusion is maintaining the blood flow to the tissue again. These changes in blood flow to the tissues cause damage. This damage depends on the cause, duration, and severity of ischemia, as well as reperfusion. It is so-called ischemiareperfusion (I-R) injury. Although I-R injury has a complex pathophysiological process accompanied by many mechanisms, the elucidation of these mechanisms has led to a search for solutions in order to prevent the damage. Despite numerous surgical and pharmacological studies, a safe treatment that can reverse I-R damage has not been found yet. Pulsed electromagnetic field (PEMF) therapy is a treatment modality that has been used for many years and has proven its effectiveness on bone healing, wound healing, tissue regeneration, and anti-inflammatory properties. Our study aims to examine the effects of PEMF application on skeletal muscle damage after I-R injury in the lower extremity of the rat. Material and Method: 40 male Wistar-Albino rats, aged between 4-6 months, with a starting weight of 250-350 g, were divided into 4 different groups. Group 1 was the control group and no application was made (n=10). In groups 2, 3, and 4, the blood flow of the lower extremities of the rats was stopped in accordance with the hindlimb ischemia method by constricting the femoral artery-vein system with micro clips, and ischemia was created for 4 hours. Reperfusion was achieved after 4 hours. Group 2 did not receive any treatment (n=10). In Group 3, PEMF treatment was applied for 1 hour per day for 30 days after I-R damage was created (n=10). In Group 4, PEMF treatment was applied 2 hours per day for 30 days after I-R damage was created (n=10). After 30 days, the lower extremities of the rats were evaluated macroscopically by Ischemia Score. After the application of indocyanine green (ICG) from the tail vein, the lower extremity perfusion was visualized and mapped with the SPY device. After the evaluation, the rats were sacrificed and samples were taken from the gastrocnemius muscles. The samples were examined under a light microscope and electron microscope. In addition, in order to examine the muscle functions biophysically, the isometric contraction forces of the muscles were evaluated by taking them into an isolated organ bath. Results: As a result of the macroscopic evaluation according to the Ischemia Score, all groups were evaluated as Normal. Percentage mapping was performed in the imaging performed on the SPY device, and it was observed that the perfusion in Group 3 and Group 4 was better than Group 2 and similar to Group 1. In the light microscope, it was observed that the leukocyte density decreased in Group 3 and Group 4, and the decrease in Group 3 was more in the comparison between these groups. It was observed that lymphocyte density increased in all groups in which I-R was created. Neovascularization was evaluated by capillary density, and it was observed that it increased significantly in Group 3 and Group 4, where PEMF was applied. In the electron microscopy examination, reversal of muscle degenerations in Group 3 and Group 4 was observed, and the morphology in Group 4 was similar to Group 1.