Batın cerrahisinde perioperatif standart sıvı tedavisi ve restriktif sıvı tedavisinin postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative complications of perioperative standart fluid treatment and restrictive fluid treatment in abdominal surgery
  1. Tez No: 478107
  2. Yazar: NURCAN KUTLUER KARACA
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLŞEN BOSNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş Ve Amaç: Perioperatif dönemde uygulanacak sıvı rejimi postoperatif komplikasyonlara neden olabilir. Çalışmamızda batın cerrahisi geçiren hastalarda perioperatif verilen standart sıvı uygulaması ve restriktif sıvı uygulamasını postoperatif komplikasyonlar açısından değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Ve Metod: Retrospektif olarak, elektif batın cerrahisi geçirmiş, restriktif sıvı tedavisi grubunda 50, standart sıvı tedavisi grubunda 50 olmak üzere ASA(I-III) 100 hasta çalışmaya alındı. Postoperatif 24.saatte, kanama, yara yeri ayrılması, anastomoz kaçağı, SVO, pulmoner emboli, akciğer ödemi, aritmi, miyokart infarktüsü, renal bozukluk, mortalite, yüzeyel cilt enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve psikoz gibi major ve minor komplikasyonlar kaydedildi. Veriler Student –t testi, Mann Whitney u test i, Ki Kare, Fisher Exact testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Her iki grup arasında demografik özellikler ve postoperatif komplikasyonlar açısından fark bulunamamıştır.(p>0.005) Tartışma Ve Sonuç: Çalışmaların büyük kısmında restriktif sıvı tedavisinin postoperatif komplikasyonlar açısından daha güvenli olduğu ifade edilmektedir. Bizim çalışmamızda her iki grup arasında postoperatif komplikasyonlar açısından fark olmadığı görüldü. Çalışmamızda standart sıvı tedavisi grubunda kullandığımız sıvı miktarı, diğer araştırmacıların çalışmalarına kıyasla daha az miktardaydı. Restriktif sıvı rejiminin hasta yararına olabileceği ve bu konu hakkında yeni çalışmaların yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The liquid regimen to be used in the perioperative period may cause postoperative complications. In our study, we aimed to evaluate the standard perioperative liquid application and restrictive fluid application in terms of postoperative complications in patients undergoing abdominal surgery. Materials and Methods: Retrospectively, 100 ASA (I-III) patients undergoing elective abdominal surgery and 50 in the restrictive fluid therapy group and 50 in the standard fluid therapy group were included in the study. Major and minor complications such as hemorrhage, wound site separation, anastomotic leakage, SVO, pulmonary embolism, pulmonary edema, arrhythmia, myocardial infarction, renal failure, mortality, superficial skin infection, urinary tract infection and psychosis were recorded at the postoperative 24th hour. Datas were evaluated by student -t test, Mann Whitney u test, Chi square, Fisher Exact test statistically. Results: There was no difference between the two groups in terms of demographic characteristics and postoperative complications. (p> 0.005) Discussion and Conclusion: In most of the studies it is stated that the treatment of restrictive fluid is safer in terms of postoperative complications. In our study, there was no difference in postoperative complications between the two groups. The amount of fluid we used in our study in the standard fluid therapy group was less than that of other investigators. We believe that the restrictive fluid regimen may be of benefit to the patient and that new work on this subject should be made.