HIV/AIDS olgularında kardiyovasküler risk değerlendirmesi
Cardiovascular risk assessment in HIV/AIDS
  1. Tez No: 478115
  2. Yazar: EZGİ GÜLTEN
  3. Danışmanlar: UZMAN BAŞAK DOKUZOĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızda HIV/AIDS olgularının demografik, klinik ve laboratuvar verileri ve bunların yıllar içerisindeki değişimi incelenmiş, olgularda kardiyovasküler risk artışına sebep olduğu bilinen geleneksel ve HIV enfeksiyonu ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi, olguların takibinde gelişen kardiyovasküler hastalıkların ve bunların sıklığının tanımlanması, kardiyovasküler risk skorlamaları kullanılarak belirlenen riskin risk faktörleriyle ilişkisinin belirlenmesi ve HIV/AIDS olgularının izleminde rahatlıkla kullanılabilecek, hastaların kardiyovasküler riski hakkında fikir verebilecek bir değişkenin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Kliniğimizde 1 Ocak 1996-1 Haziran 2017 arasında takip ve tedavi edilen 160 olgunun verileri takip dosyaları ve bilgisayar kayıtlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within our study, demographic, clinic and laboratory data of HIV/AIDS patients and the pertaining change of these values is investigated and it is aimed to; evaluate traditional and HIV associated cardiovascular risk factors, define the detected cardiovascular diseases and their rates through follow-up, determine the relation between cardiovascular risk factors and the risk obtained by using cardiovascular risk scores and searching for an easily usable parameter that gives an idea about the cardiovascular risk of HIV/AIDS patients. The data of 160 patients who were followed and treated between 1st January, 1996 and 1st June, 2017 was collected via patient charts and computer records.