Bipolar bozukluk manik, depresif, ötimik dönemlerdeki hastalar ile sağlıklı kontrollerde serum YKL-40 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of YKL-40 levels in manic-depressed-euthymic patients with bipolar disorder and healty controls
  1. Tez No: 478116
  2. Yazar: ŞULE SÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Son yıllarda bipolar bozukluk (BPB) etiyolojisinde inflamatuvar süreçlerin rolü ile ilgili yapılan çalışmalar gittikçe artmaktadır. Hem periferik dolaşımda hem de merkezi sinir sisteminde özellikle sitokinler üzerinde yoğunlaşan bu araştırmalarda, hastalığın hem atak hem de ötimik dönemlerinde inflamatuvar belirteçlerin arttığına dair bulgular elde edilmiştir. Çalışmamızda, bir pro-inflamatuvar belirteç olan YKL-40'ı bipolar bozukluk hastaları ile sağlıklı kontroller arasında karşılaştırdık. YÖNTEM: Haziran 2016 ile Haziran 2017 tarihleri arasında hastanemiz akut psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören veya ayaktan tedavi ünitesine başvuran DSM-5 tanı kriterlerine göre bipolar-1 bozukluğu olan erkek hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. 44 manik dönem , 35 depresif dönem ve 42 ötimik erkek hasta rastgele seçilerek çalışmaya alınmıştır. Hasta gruba sosyodemografik veri formu, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği (HAMD) uygulanmıştır. Yaş ve sigara içme durumu eşleştirilmiş 41 sağlıklı kişi kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubundan serum örnekleri alınarak YKL-40 düzeyleri ölçülmüştür. BULGULAR: Çalışmamızın başlıca bulgusu manik-depresif ve ötimik hasta gruplarının her üçünde de, sağlıklı kontrollere kıyasla serum YKL-40 düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı yüksek olmasıdır. Bipolar bozukluğun dönemleri arasında YKL-40 açısından anlamlı fark bulunmamıştır. YKL-40 ile hastalığın klinik özellikleri veya kan parametreleri kıyaslandığında ötimik hasta grubunda beyaz küre sayısı ve nötrofil sayısı arasında pozitif ilişki, depresyon grubunda ise HAMD puanları ile pozitif korelasyon olduğu görülmüştür. SONUÇ: Bipolar bozukluğun her üç döneminde de bir inflamasyon belirteci olan YKL-40 düzeylerinin sağlıklı kontrollere kıyasla artmış serum düzeyleri; bipolar bozuklukta dönemden bağımsız olarak bir inflamatuvar durumun olduğunu, ve YKL-40'ın hastalığa özgü bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda çalışmamızın sonuçlarının, bipolar bozukluğun etyolojisine yönelik olarak inflamasyon teorisi üzerinden katkı sunduğunu düşünmekteyiz. Ancak YKL-40'ın bipolar bozukluk etİyolojisindeki rolünu anlamaya yönelik, hastalık evrenini temsil edebilecek daha geniş katılımlı ve diğer inflamasyon belirteçleriyle de ilişkisinin incelendiği takip çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In recent years, many studies based on the role of inflammatory processes in the etiology of Bipolar Disorder (BPD) has been made. These studies focused on cytokines both in central nervous system and peripheral circulation and several lines of evidence indicate that pro inflammatory markers are increased in bipolar disorder patients both in episodes and also eutthymic state. In this study, we aimed to compare YKL-40 levels ,one of the pro-inflammatory markers, between BPD patients and health subjects. METHOD: Male patients with bipolar-1 disorder according to DSM-5, who apply to our hospital in or out patient units between June 2016 and June 2017 are included in this study. 44 manic episode, 35 depressive episode and 42 euthymic patients are chosen randomly and these patients underwent a psychiatric interview by using socio-demographic data form, Young Mania Rating Scale (YMRS) and Hamilton Depression Rating Scale (HDRS). 41 volunteers who were matched for age and smoking included in the study as health controls. Serum samples are collected both from patients and healthy subjects to analyze YKL-40 levels. RESULTS: The major finding of our study is, statistically significantly increased levels of YKL-40 in manic, depressive and euthymic states of bipolar disorder than healthy subjects. There isn't any difference about YKL-40 levels within patient groups. When we look to the relationship between YKL-40 levels and clinical features we found that there is an positive association between YKL-40 levels and white blood cell numbers, neutrophil numbers in euthimic state and HAMD scores in depressive state. CONCLUSION: Higher levels of YKL-40 in all manic, depressive and euthymic states of bipolar disorder suggest us there is an inflammatory process independent from the disease state and YKL-40 can be considered as a trait marker. We also consider our study as a contribution to the inflammation theory in bipolar disorder. But to understand the role of YKL-40 in bipolar etiology, studies with large number of participants are needed. And also the relationship between other inflammatory markers and YKL-40 should be considered.