Erken preeklamptik gebelerde maternal serumda preimplatasyon faktör seviyeleri
Maternal serum prepimplatation factor (PIF) levels in in early preeclamptic pregnancy
- Tez No: 478118
- Danışmanlar: UZMAN HABİBE AYVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Maternal serum PIF (Preimplantasyon Faktör) seviyelerinin erken preeklamptik gebelerde ve benzer haftalarda ki sağlıklı gebelerde karşılaştırılması planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Mart 2017- Ekim 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi perinatoloji kliniği ve gebe polikliniklerinde yürütülmüştür. Hastanemiz perinatoloji kliniğine interne edilen 39 preeklampsi olgusu ve gebe poliklinklerinde takip edilen 45 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Kronik maternal hastalık, gestasyonel diyabet, çoğul gebelik, fetal veya plasental anomalisi olan olgular çalışmaya dahil edilmedi. Tüm olgulardan 2 ml 2 adet sitratlı kan örneği alınarak 30 dakika 1000 devirde santrifüj edildi. Plazma ayırılarak ayrı tüplere koyuldu, -40 derecede muhafaza edildi. Toplanan plazma örneklerini değerlendirmede kompetitif ELISA (Elabscience Biotechnology Co) metodu kullanıldı. Tüm gruplarda gebelik yaşı, fetal büyüklük, boy, kilo, vücut kitle endeksi ve PIF değerleri kayıt altına alınıp değerlendirilmiştir. Bulgular: İstatistiksel analizler SPSS 17.0 versiyonu paket yazılımı kullanılarak yapıldı. Gruplar arasında gebelik yaşı, fetal büyüklük, boy açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kilo ve vücut kitle endeksi (BMI) ise çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulunmuştur. Çalışmamızın esas değişkeni PIF (preimplantasyon faktör) açısından gruplar değerlendirildiğinde PIF değeri kontrol grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. ( 100,36 ± 41,92 vs. 83,14 ± 51,27 p=0,016) Sonuç: Çalışmamızda erken preeklamptik gebelerde Preimplantasyon Faktör (PIF) seviyelerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğunu tespit ettik.(p=0,016) Maternal serum PIF seviyesinin preeklamptik gebelerde ve sağlıklı gebelerde belirlenmesinin preeklampsinin seyrinin anlaşılabilmesi açısından faydalı olabileceği öngörülmektedir. Preeklampsi ve PIF arasındaki ilişkinin açığa çıkarılabilmesi için daha yeni ve ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study we aimed to compare the maternal serum Preimplantation Factor levels among early preeclamptic patients with the healty controls at the same gestational age. Materials & Metods: The study took part in our clinic's (Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Education and Research Hospital) perinatology ward and the healty expecting policlinics. 39 early preeclamptic (< 34 gestational weeks) patients admitted top ur perinatalogy clinic and 45 normal healty expecting women have been added to our study. Patients with or suspicion of any chronical maternal disease, gestational diabetes, twin pregnancies, fetal or placental anomalies have not been included to the study. Blood samples (2 tubes x 2 ml) have been collected and centrifuged (30 min/ 1000 rpm). The plasma has been separated/collected and kept in -40 oC. Competitive ELISA (Elabscience Biotechnology Co) has been used to analyse the PIF levels in the collected samples. Gestational age, maternal age, gravida, parity, fetal growth, BMI, maternal weight and height, plasma PIF levels have been collected/measured and analysed in all groups. Results: All the statistical analyses has been made by using SPSS 17.0. There has been no statistically significant difference between the study and control groups considering the gestational age, maternal age, gravida, parity, and fetal growth. Maternal weight and BMI were statistically significant high in the study group. The main parameter of our study –the Preimplantation Factor- was significantly higher in study group than the healthy controls. ( 100,36 ± 41,92 vs. 83,14 ± 51,27 p=0,016) Conclusions: In our study we have found the Preimplantation Factor levels statistically higher in the study group in comparison with the control group. (p=0,016) PIF levels might have a role in the progression and features of the preeclamptic patients. Further investigatement and studies with larger groups have to be planned and performed to resolve the real relation between PIF and preeclampsia