Normal spontan vajinal doğum sırasında forseps ve vakum kullanılan hastalarda maternal ve fetal morbidite sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of maternal and fetal morbidity results in forseps and vacuum using normal spontaneous vaginal birth
  1. Tez No: 478119
  2. Yazar: GAMZE TÜRE
  3. Danışmanlar: UZMAN RESUL KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Normal spontan vajinal doğum sırasında forseps ve metal çanlı vakum kullanılan hastalarda maternal ve neonatal morbidite sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2013 ile Haziran 2017 yılları arasında forseps (n:129) veya metal çanlı vakumun (n:164) kullanıldığı 293 vajinal doğum retrospektif olarak kaydedilen veritabanından tarandı. Tüm vakalar tekil, baş prezentasyonlu, canlı gebeliklerdi. Gruplar; sefal hematom, kaput suksadenum, hemorajik iskemik ensefalopati, asidoz, klavikula kırığı, sarılık, fototerapi ihtiyacı, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı, fasyal izler, maternal vajinal laserasyonlar, kan transfüzyonu, hematom, kaburga kırığı, servikal laserasyonlar, 3. ve 4. Derece laserasyonlar ve uterin atoniyi içeren maternal-fetal komplikasyonlar ve morbiditeler bakımından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to compare, maternal morbidity and neonatal outcomes in patients using forceps and metal bell vacuum during normal spontaneous vaginal delivery. Study Design: Two hundred ninety three vaginal deliveries using forceps (n: 129) or metal cup vacuum (n: 164) between January 2013 and June 2017 were scanned retrospectively in the Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Education and Research Hospital. All cases were singleton, viable pregnancies with cephalic presentation. Groups were compared in terms of some maternal and fetal complications and morbidities including cephal hematoma, caput succadanum, hemorrhagic ischemic encephalopathy, acidosis, clavicular fracture, jaundice, need for phototherapy, need for newborn intensive care, facial scars, maternal vaginal lacerations, blood transfusion, hematoma, rib fructure, cervical laceration, 3rd and 4th degree lacerations and the uterine atonia. Results: Fetal complications were significantly different between the two groups.