Litotomi pozisyonunda supraglottik havayolu aracı kullanılan hastalarda basınç kontrollü ve volüm kontrollü ventilasyon modlarının gastrik hacim üzerine etkisinin gastrik ultrason ile karşılaştırılması
Comparison of the effect of pressure-controlled and volume-controlled ventilation modes on gastric volume with gastric ultrasound in patients with supraglottic airway device in the lithotomy position
- Tez No: 845295
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞİN SELCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada genel anestezi altında i-gel ile havayolu açıklığı sağlanabilen elektif ürojinekolojik cerrahilerde seçilen ventilasyon modunun (PCV ve VCV) perioperatif ve postoperatif dönemde gastrik USG yöntemiyle ölçülen antral kesit alanı ve gastrik volüm üzerine etkisini göstermek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:.Bu çalışmaya 24.07.2023-04.09.2023 tarihleri arasında İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, genel anestezi altında litotomi pozisyonunda gerçekleşecek elektif ürojinekolojik cerrahi operasyon geçirecek olan 18-65 yaş arası, BMI0,05). Her iki grup için de indüksiyonu sonrası zaman içerisinde SAB, DAB, OAB ve KAH değerlerinde anlamlı değişimler gözlenmiştir. Ancak iki grup arasında bu değerlerde istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, we aimed to show the effect of the selected ventilation mode (PCV and VCV) on the peroperative changes in antral cross-sectional area diameters and gastric volume by using gastric USG in patients undergoing elective urogynecologic surgeries with i-gel under general anesthesia. MATERIALS AND METHODS: Patients aged 18-65 years, BMI0.05). Significant changes were observed in SAP, DAP, OAP and HR values in time after induction for both groups. However, there was no statistically significant difference in these values between the two groups (p>0.05).