Aşağıyurtçu köyü (Ankara) civarındaki paleosen yaşlı volkan,ikalstik ve volkanik kayaçların jeolojisi
- Tez No: 47814
- Danışmanlar: PROF.DR. BAKİ VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AŞ A?IYURTÇU KÖYÜ (ANKARA) CİVARINDAKİ PALEOSEN YAŞLI VOLKANİKLASTİK VE VOLKANİK KAYAÇLARTN JEOLOJİSİ Bayram EREN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Baki VAROL 1996, Sayfa : 32 Jüri : Prof. Dr. Baki VAROL Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Prof. Dr. Şuayip ÜŞENMEZ Aşağıyurtçu Köyü civarında Paleosen yaşlı volkaniklerin ve volkaniklastiklerin tipik yüzlekleri vardır. Bunlar altta genelde volkanik kökenli çapraz tabakalı kumtaşı, tüfit-laharik breş ardalanması şeklinde bulunurlar. Bunlar dik eğimli yamaçlardan hızlı akım rejimiyle Paleosen ortamına boşalan kınntilılann deltalar biçiminde tümüyle çapraz tabakalı volkaniklastiklerin depolanmasıyla meydana gelmişlerdir. Üstte ise laharik andezit, bazaltik trakiandezit ve trakiandezit olup kütle akmaları biçiminde yerleşmişlerdir. Yapılan jeokimyasal analizler, volkanik kayaçlann alkalin nitelikte olduğunu ve daha ayrıntılı bir sınıflamaya gidildiğinde bazaltik trakiandezit'in şoşonit, trakiandezit'in ise latit adım aldığım göstermektedir. Th-Hf-Ta iz element dağılımları ile Nb ve Ti değerleri bu kayaçlann okyanus kapanmasından hemen sonra gelen evredeki volkanizma ürünü olduklarım göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Aşağıyurtçu, Paleosen, Volkaniklastikler, Volkanikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis GEOLOGY OF THE VOLCANICLASTIC AND VOLCANIC ROCKS PALEOCENE AGE AROUND AŞA?IYURTÇU VILLAGE (ANKARA) Bayram EREN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Baki VAROL 1996, Page: 32 Jury : Prof. Dr. Baki VAROL Prof. Dr. Nizamettin KAZANCI Prof. Dr. Şuayip ÜŞENMEZ There are typical appearances of Paleocene age volcanics and volcaniclastics around Aşağıyurtçu village. These generally take place in the bottom as cross layered sandstone of volcanic origin, tuffit-laharic breccias order. These are formed by detritics, which run into a Paleocene medium with a rapid flow regime from the steep sloped hills, that store cross layered volcaniclastics like deltas. On the top there are laharic andesite, basaltic trachyandesite and trachyandesite and these settle as mass flows. The geochemical analysis show that volcanic rocks have an alkalin characteristic and when a more detailed research is made they show that basaltic trachyandesite takes the name shoshonite and trachyandesite takes the name latite. Th-Hf-Ta element distributions and Nb and Ti values show that these rocks are the products of volcanism in the phase which comes after the convergence of the oceans. KEY WORDS: Aşağıyurtçu, Paleocene, Volcaniclastics, Volcanics.