Peçenek, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu köyleri arası bölgenin florası (Ankara)
The Flora of the region among the villages of Peçenek, Yukarı Yurtçu and Aşağı Yurtçu (Ankara)
- Tez No: 76377
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
PEÇENEK, YUKARI YURTÇU VE AŞAĞI YURTÇU KÖYLERİ ARASI BÖLGENİN FLORASI (ANKARA) (Yüksek Lisans Tezi) Fatma ÖZDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1998 ÖZET Bu araştırma Peçenek, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu Köyleri (ANKARA) arası bölgenin florasını kapsamaktadır. Alandan toplanan 1243 bitki örneğinin değerlendirilmesi sonucu 64 familyaya ait 288 cins ve 565 takson tespit edilmiştir. 42 takson B4 karesi için yenidir. 86 takson endemik olup endemizm oranı % 15,22'dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementleri 149 (% 2637), Akdeniz elementleri 23 (% 4,07), Avrupa-Sibirya elementleri 35 (% 6,19) ve diğerleri 358 (% 63,36)'dir. Bilim Kodu : 224.08.01 Anahtar Kelimeler : Flora, Peçenek, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu Köyleri, Ankara Sayfa Adedi : 160 Tez Yöneticisi : ProfDr. Mustafa AYDOĞDU
Özet (Çeviri)
11 THE FLORA OF THE REGION AMONG THE VILLAGES OF PEÇENEK, YUKARI YURTÇU AND AŞA?I YURTÇU (ANKARA) (Master Thesis) Fatma ÖZDEMİR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCEENCE AND TECHNOLOGY May 1998 ABSTRACT This research contains the flora of between Peçenek, Yukarı Yurtçu and Aşağı Yurtçu Villages (ANKARA). In this study 1243 species were collected. The flora composed of 64 families 288 genera and 565 taxa which are specific and infraspecific rank. 42 taxa are new record for B4 square. 86 taxa are endemic (15,22%). Phytogeogographical elements of the area as follows: Irano-Turanian elements 149 (2637%), Mediterranean elements 23 (4,07%), Euro-Siberian elements 35 (6,19%) and the others are 358 (6336%). Science Code : 224.08.01 Key Words : Flora, Peçenek, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu Villages, Ankara Page Number : 160 Adviser : Prof.Dr. Mustafa AYDO?DU