Polatlı İlçesi Tarım İşletmelerinde yeter gelirli işletme büyüklüğünün tespiti ve 3083 sayılı kanuna göre bu ilçede yapılan nörm uygulamaları ile karşılaştırılması
- Tez No: 47813
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLI İLÇESİ TARIM İSLETMELERİNDE YETER GELîRLt İSLETME BCYÖKLC?ONÖN TESPİTİ VE 3083 SAYILI KANUNA GÖRE BU ÎLÇESE YAPILAN NORM UYGULAMALARI İLE KARŞILAŞTIRILMASI Funda GÜVEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilin» dalı Dan ı şman : P ro f. Dr. Ahme t ERKUS 199? Sayfa: 8 S Jüri: Prof. Dr. Ahmet ERKUS Prof. Dr. Turan GÜNEŞ Prof. Dr. Onur ERKAN Polatlı ilçesi tarım isletmelerinde anket uygulayarak yapılan bu araştırmada; isletmelerin ekonomik yapıları, sermaye yapıları, yıllık faaliyet sonuçları incelenmiş ve optimal üretim desenleri Doğrusal Programlama Metodu ile tespit edilmiştir. İşletmeler ortalaması olarak planlama sonucu elde edilen üretim desenine göre çalışıldığında, mevcut gelir düzeyinin % 109,34 fazlasının sağlanabileceği ortaya konulmuştur. Araştırma alanında 3083 sayılı Kanuna göre yeter gelirli işletme büyüklüğü, mevcut ahır ve ağıl kapasitesi çerçevesinde hayvancılığın da birlikte düşünüldüğü ve optimal bir üretim planına göre çalışıldığında, sulu koşullarda 18,51 dekar, kuru koşullarda 67,22 dekar, hayvancılığın dikkate alınmadığı durumda ise sulu koşullarda 51,93 dekar, kuru koşullarda 188,63 dekar olarak tespit edilmiştir. Hayvancılığın dikkate alınmadığı durum için bulunan suludakirakam norm uygulamasından 9 dekar fazla, kurudaki rakam ise norm uygulamasından 27 dekar daha azdır. ANAHTAR KELİMELER: Brüt Kâr, Değişen Masraf, Optimal üretim Deseni, Saf Hasıla, Tarımsal Gelir, Yeter Gelir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master's Thesis A RESEARCH ON THE DETERMINATION OF THE FARM SIZE WITH SUFFICIENT INCOME IN POLATLI DISTRICT AND COMPARISON TO THE NORM IMPLEMENTATIONS IN ACCORDANCE WITH THE LAW NO. 3083 Funda GÖVEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUS 1996, Page: 85 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERKUS Prof. Dr. Turan GÖNES Prof. Dr. Onur ERKAN In this research, the data were collected from farms of Polatlı district by applying questionnaire. The economic structure and income of farms were examined. In addition, the optimal pattern of activities were found by using linear programming method. Production plans have provided to that, 109.34 % increase in agricultural income. The minimum farm size that will provide a sufficient income according to the standarts indicated in the land reform law number 3083, making the best use of resources, has been computed for irrigated and dry area as 13.51 and 67.22 decares with animal enterprices. For the model which does not include animal enterprices, it has been computed as 51.93 and 188.63 decares. Optimal farm size of agricultural income (e.xcluted: income of livestock) on irrigated area is over 9 decares than practice of norm, on dry area where it is lower 27 decares than practice of norm. KEY V,r0RDS: Gross Margin, Variable Costs, Optimal Product Pattern of Activity, Pure Product, Net Farm Income, Sufficient Income.