Anti-IGE (omalizumab) tedavisinin kronik spontan ürtiker tanılı hastalarda 25-oh D vitamin değerleri üzerine etkisinin araştırılması
The role of anti-IGE (omalizumab) therapy on 25-oh vitamin D leves in chronic spontaneous urticaria patients
  1. Tez No: 478143
  2. Yazar: ERŞAN ÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KARABACAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ürtiker, eritemli, kaşıntılı, değişik büyüklüklerde papül ve plaklarla karakterize, geçici kutanöz vasküler bir reaksiyondur. Bu çalışmanın amacı; kronik spontan ürtiker (KSÜ) hastalarında Omalizumab tedavisinin 25OH Vitamin D değerleri üzerine olan etkisinin araştırılmasıdır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Sağlık Araştırma Uygulama Merkezi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine 1 Eylül 2016 -1 Ocak 2017 tarihleri arasında başvuran, KSÜ hastalarından, Omalizumab 300mg subkutan enjeksiyon tedavisi planlanan toplam 20 hastanın tedavi öncesi ve tedavinin 1. ay sonunda serum 25OH Vitamin D değerleri prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan 20 KSÜ hastanın 10'u (%50) kadın, 10'u (%50) erkekti. Yaşları 18-50 arasında olup, yaş ortalaması ve standart sapması 37.4 ±7.25 idi. Hastalık süreleri 6 ay ile 24 ay arasında değişmekte olup ortalama 15.85 ±7.03 olarak bulundu. Hastaların Omalizumab tedavisi öncesi UAS7 ortalama değerleri; 0-14 arası hafif, 15-30 arası orta, 30-42 arası şiddetli olarak sınıflandırıldığında, hafif derecede 3 (%15) ve orta derecede 17 (%85) hasta olduğu izlendi. Hastaların Omalizumab 300mg SC enjeksiyon öncesi ve sonrası UAS7 değerlerinin ortalamaları arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulundu (t=29,61;p
Özet (Çeviri)
Urticaria is a temporary vascular reaction which is characterized with erythematous pruritic papules and plaques of various sizes. The aim of this study is to investigate the role of Omalizumab treatment in 25OH vitamin D levels of patients with chronic spontaneous urticaria (CSU) Twenty CSU patients who admitted to University of Health Science Haydarpasa Sultan Abdulhamid Research and Practicing Hospital, Department of Dermatology, between the 1st of Semptember 2016 and 1st of January 2017 were enrolled in this study. We investigated the relationship between Omalizumab 300mg subcutaneus injection treatment and blood 25OH vitamin D levels, before and at the end of the 1st month. In all, 10 women (50%),10 men (50%) and total of 20 patients were included in this study. Patients were between 18 and 50 years old (mean 37.4 ±7.25 years). Disease durations were between 6 and 24 months (mean 15.85 ±7.03 months). When we divide patients in to 3 groups according to mean Urticaria activity score (UAS7) based stage before the treatment; (0-14 mild, 15-30 moderate, 30-42 severe), 3 of them(%15) in mild stage, 17 of them (%75) in moderate stage. Mean UAS7 scores displayed significant improvement at the end of first month of treatment (t=29,61;p