Kronik spontan ürtiker tanılı ve omalizumab tedavisi alan hastalarda epidemiyolojik ve klinik özelliklerin hastalık seyrine etkisi
The effect of epidemiological and clinical characteristics on disease course in patients with chronic spontaneous urticaria and receiving omalizumab treatment
  1. Tez No: 587674
  2. Yazar: EBRU SOYDAN YAPRAK
  3. Danışmanlar: UZMAN BİLGEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Kronik spontan ürtiker genel popülasyonun %1-5‟ni etkileyebilen bir deri hastalığıdır. Kronik spontan ürtiker hastalarının yaklaşık üçte biri konvansiyonel antihistaminik tedavilerine dirençli olup, bir anti-IgE monoklonal antikoru olan omalizumab 3.basamak tedavide yüksek etkinlikte ve güvenirlilikte kullanılmaktadır. Bu çalışmada hastaların epidemiyolojik ve olası etiyolojik faktörleri ile tedavi yanıtını belirleyen klinik ve laboratuar belirteçlerin hastalık aktivite skorları ile birlikte kronik ürtiker seyri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, S.B.Ü. Bakirköy Dr Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği, Ürtiker polikliniğinde Ağustos 2014 – Nisan 2019 tarihleri arasında kronik spontan ürtiker tanısıyla takip edilen ve en az 6 ay süre ile omalizumab tedavisi almış 53 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 35‟i kadın, 18‟i erkek olmak üzere toplam 53 hasta dahil edildi. Tedavi süresi ortalama 18,4711,73 ay (6-55) idi. Hastaların %52‟sinde tedavi kesilmesini takiben nüks gelişmişti. Hastaların %66‟sında omalizumab tedavisine tam yanıt alınmış ve hastalık şiddeti iyi kontrollü veya hastalıksız hale gelmişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic spontaneous urticaria is a skin disease that can affect 1-5% of the general population. Approximately one third of chronic spontaneous urticaria patients are resistant to conventional antihistaminic treatments, and omalizumab which is an anti-IgE monoclonal antibody is used with high efficacy and safety in the third-line treatment. In this study, we aimed to evaluate the effects of epidemiological and possible etiologic factors, clinical and laboratory markers that determine the patient's treatment response and disease activity scores on the course of the chronic urticaria. Materials and Methods: In our research, fifty-three patients with chronic spontaneous urticaria who underwent omalizumab treatment for at least 6 months were evaluated retrospectively between August 2014 and April 2019 in Dermatology Urticaria outpatient clinic of S.B.Ü. Bakirköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital. Results: The patients included in our study consisted of 53 people, 35 of them female and 18 of them male. The mean duration of treatment was 18.4711.73 (6-55 months). Recurrence occurred in 52% of patients after discontinuation of treatment. In 66% of the patients, complete response to omalizumab treatment was achieved and disease severity became well controlled or disease-free.