Diyabetik kadınlarda hem oksijenaz-1 (HO-1) enzim düzeylerinin glisemik kontrol ile ilişkisi
The relationship between heme oxygenase-1 (HO-1) enzyme levels and glycemic control in diabetic women
  1. Tez No: 478155
  2. Yazar: OSMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERSÖZ GÜLÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
HO-1'in yer aldığı reaksiyon sonucu CO, bilirubin ve Fe/Ferritin ortaya çıkar. HO-1 enziminin açlık plazma glukozunu düşürdüğü ve insülin duyarlılığını artırdığını gösteren çalışmalar vardır. Bu yüzden biz de ferritin, bilirübin ve HO-1 ile DM ilişkisini inceleyen bir çalışma planladık. Çalışmamızda DM ile kontrol grubu arasında ferritin açısından anlamlı fark saptanırken total bilirübin ve HO-1 düzeyi açısından DM ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (sırasıyla; p=0,028, p=0,260, p= 0,426).
Özet (Çeviri)
The reaction involving HO-1 produces CO, bilirubin and Fe / Ferritin. There are studies showing that HO-1 reduces fasting plasma glucose and increases insulin sensitivity. Therefore, we have planned a study that examines the relationship of DM with ferritin, bilirubin and HO-1. In our study, there was a significant difference between DM and control group in terms of ferritin, meanwhile there was no statistically significant difference between DM and control group in terms of total bilirubin and HO-1 levels (respectively p = 0.028, p = 0.260, p = 0.426).